Szlak Literacki
fot. pixabay.com

Szlak Literacki

Szlak Literacki na terenie Mazowsza i województwa świętokrzyskiego pozwala zajrzeć do tych miejscowości, w których znaleźli inspirację dla swej twórczości wybitni przedstawiciele pióra. Wędrówka przez Mazowsze śladem wielkich pisarzy i poetów to nie tylko kontakt z historią i kulturą. To również możliwość zobaczenia ciekawych obiektów oraz pięknych krajobrazów, które pobudziły już fantazję niejednego twórcy.

Najważniejszymi punktami na Szlaku Literackim jest dworek Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Muzeum Literatury w Warszawie. W licznych miejscach można się natknąć na obiekty związane z takimi pisarzami, jak Krasiński czy Reymont. Z postacią Henryka Sienkiewicza związane są dwie miejscowości: Olęgorek koło Kielc oraz Wola Okrzejska na Podlasiu. W Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie można poznać sylwetki oraz twórczość takich wieszczów i pisarzy, jak Adam Mickiewicz, Maria Dąbrowska czy Julian Tuwim. Opiniogóra Górna położona w pobliżu Ciechanowa znana jest z ciekawych placówek muzealnych. Jedna związana jest z okresem romantyzmu, druga z pozytywizmem. Z tą miejscowością związany był ród Krasińskich, zaś jej najwybitniejszy przedstawiciel, poeta Zygmunt Krasiński, właśnie tu spędził pierwsze lata swego życia. W neogotyckim pałacyku, będącym niegdyś własnością Krasińskich, można dziś zobaczyć wystawę poświęconą jego twórczości. Miejscowość Stawisko położona w pobliżu Warszawy znana jest ze znajdującego się na jej terenie Muzeum im. Iwaszkiewiczów.

Ważną miejscowością na Szlaku Literackim jest Lipka Reymontowska. Życie mieszkańców Lipki opisał Reymont w "Chłopach", a na cześć tego wydarzenia w 1983 roku do dotychczasowej nazwy wsi dodano stosowny przydomek upamiętniający tego wybitnego pisarza.  Inna ważna miejscowość na tej trasie turystyczne to Nagłowice, związane z życiem i twórczością Mikołaja Reja. To właśnie tu Rej, jako pierwszy piszący swe dzieła w języku polskim, spędził praktycznie całe swoje dorosłe życie. Wędrując szlakiem znanych pisarzy warto odwiedzić też Czarnolas, w której to miejscowości żył i tworzył Jan Kochanowski. Słynnej lipy niestety tu nie zobaczymy, jest za to ciekawe muzeum mieszczące się w XIX - wiecznym dworze oraz symboliczny obelisk upamiętniający Urszulkę. Nałęczów to kurort, w którym gościli inni dwaj znani pisarze: Stefan Żeromski oraz Bolesław Prus. Prus odwiedził Nałęczów prawie 30 razy, zaś Żeromski miał tu własny domek letniskowy.