Świeradów Zdrój uzdrowisko w Górach Izerskich
fot. pixabay.com

Świeradów Zdrój uzdrowisko w Górach Izerskich

Świeradów Zdrój to uzdrowisko położone w Górach Izerskich na stokach Wysokiego i Kamienieckiego Grzbietu.

W mieście powstały liczne hotele, pensjonaty oraz sanatoria. Miasto posiada rzadko występujące w Polsce wody mineralne zawierające radon. Wody te wykorzystuje się do picia, kąpieli oraz inhalacji.

W Świeradowie Zdroju leczy się takie choroby jak:

  • reumatyzm,
  • choroby narządów ruchu,
  • miażdżycę,
  • choroby układu nerwowego,
  • choroby kobiece.

Ponadto w kuracjach stosuje się zabiegi borowinowe, parafinowe oraz fizykoterapeutyczne.

W Świeradowie Zdroju można zwiedzić:

  • Dom Zdrojowy wraz z halą spacerową (największą w sudeckich uzdrowiskach). W holu Domu Zdrojowego znajduje się czynna pijalnia wód. Przed Domem Zdrojowym zbudowano taras, pod którym znajduje się sztuczna grota. Jest to dawna XIX wieczna pijalnia wód mineralnych.
  • Liczne zabytkowe pensjonaty z przełomu XIX I XX wieku.

Ze Świeradowa Zdroju prowadzą liczne szlaki turystyczne w Góry Izerskie. Turyści mogą wybrać się na spacer na Stóg Izerski (czerwonym szlakiem), na Halę Izerską przez Polanę Izerską (niebieskim szlakiem), na Sępią Górę (niebieskim szlakiem) oraz do Czerniawy Zdroju (zielonym szlakiem). Piesze wycieczki dostarczą wiele pięknych wrażeń poprzez podziwianie górskich krajobrazów oraz poprzez zaczerpnięcie górskiego klimatu.

Góry Izerskie przyciągają rzesze turystów, którzy przemierzają wiele kilometrów szlaków. Zmęczeni turyści mogą odpocząć w schronisku na Stogu Izerskim, gdzie znajdą ciepły bufet i nocleg. Oprócz szlaków pieszych są tu również szlaki rowerowe i narciarskie, które przyciągają wielu turystów i kuracjuszy.