Karkonosze: Ścieżka nad Reglami
fot. szlaki24.pl

Sudety dla wtajemniczonych w przyrodę

Sudety są łańcuchem górskim rozciągającym się na obszarze południowo-zachodniej Polski, północnych Czech oraz części Niemiec. Sudety ciągną się od Doliny rzeki Łaby po Bramę Morawską. Najwyższym szczytem Sudetów jest Śnieżka. Sam szczyt góry znajduje się po stronie Czeskiej i jednocześnie stanowi najwyższe miejsce w całych Czechach. Śnieżka mierzy 1602 m n.p.m. Cały łańcuch górski Sudetów dzieli się na trzy podstawowe regiony. Pierwszy z nich stanowią Sudety Zachodnie. Najwyższym szczytem znajdującym się po w tej części gór jest Śnieżka i znajduje się ona w Karkonoszach. Sudety Środkowe posiadają najwyższy szczyt po stronie czeskiej. Po polskiej stronie Gór Orlickich znajduje się szczyt o wysokości 1084 m n.p.m. - Orlica. Najwyższym szczytem Sudetów Wschodnich jest Pradziad o wysokości 1492 m n.p.m. w Jesionikach. Po polskiej stronie znajduje się natomiast szczyt Śnieżnik o wysokości 1425 m n.p.m.

Najbardziej znanym i poznawalnym regionem Sudetów są Karkonosze. Być może powodem tego wielkiego zainteresowania tym terenem jest obecność najwyższego szczytu Sudetów - Śnieżki. Tradycją jest już, iż pierwszy dzień pobytu w Karkonoszach spędza się na zdobyciu Śnieżki. W Karkonoszach znajdują się dwie główne miejscowości, które niezmiennie kojarzą się z górskimi wycieczkami pieszymi. Są nimi Karpacz oraz Szklarska Poręba. Z obu tych miejscowości wychodzą szlaki, którymi przejść można niemal wszystkie najpiękniejsze miejsca tej części Sudetów. Stolicą Karkonoszy jest natomiast Jelenia Góra - niezwykle piękna, urokliwa miejscowość, wyróżniająca się szczególnie przepięknym rynkiem Starego Miasta.

Przemierzając Karkonosze nie sposób odwiedzić choćby kilku ze sztandarowych miejsc turystycznych. Nie łatwo jest je ominąć ponieważ znajdują się na szlakach turystycznych. Niezwykle widowiskowym miejscem jest Wodospad Szklarki. Jest to ponad trzynastometrowa kaskada spadająca w dół obijając się i szlifując, znajdujące się u jej stóp skały. Chybotek - to skała w taki sposób umiejscowiona na swej podstawie, iż można ja poruszyć i rozkołysać. Warto także zobaczyć Czerwoną Jamę - jaskinię powstałą w wyniku wydobywania pegmatytów - czerwonych kamieni. Warto zajrzeć także do Muzeum Energetyki i Aparatury Pomiarowej, Muzeum Ziemi, Domu Haupmannów i Domu Vlasimila Hofmana.

Warto także zwiedzić ciekawe miejsca Masywu Śnieżnika. Przede wszystkim znajduje się tutaj odkryta w 1966 roku Jaskinia Niedźwiedzia, Schroniska „Na Śnieżniku” oraz „Maria Śnieżna”. Najciekawszą miejscowością na szlaku po Masywie Śnieżnika jest Międzygórze, gdzie można zobaczyć 27-metrowy wodospad Wilczki.