Spływ Dunajcem w Pieninach
fot. pixabay.com

Spływ Dunajcem w Pieninach

Dunajec to jedna z najpiękniejszych polskich rzek. Położona częściowo na granicy polsko-słowackiej, otoczona jest przez długi czas swego biegu wspaniałym kanionem, który stanowią przepiękne góry Pieniny, wygląda wyjątkowo malowniczo i jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Wyjątkową atrakcję stanowi jednak w tym miejscu również spływ Dunajcem. Flisacy, którzy zabierają na swoje tratwy spragnionych wrażeń turystów, płyną z nimi wzdłuż rzeki, co pozwala na oglądanie wspaniałej przyrody Pienin ze środka rzeki. Dunajec jest rzeką bardzo rwącą, dlatego spływ Dunajcem w Pieninach dostarcza również wrażeń sam z siebie, niezależnie od otaczających rzekę widoków. Bardzo często pływające w Dunajcu osoby są porywane przez tutejsze wiry rzeczne, dlatego kąpiel w tej rzece jest uważana za bardzo niebezpieczną. Spływ Dunajcem w Pieninach to oczywiście nie jedyna atrakcja tego regionu.

Pieniny to góry wyjątkowe - z ich szczytów rozciąga się niezwykły wręcz widok na okoliczne strome góry i skały, u których podnóży płynie rwąca rzeka. Szczególnie atrakcyjna może być wycieczka na górę Sokolicę, z której widok zapiera dech w piersiach kolejne pokolenia turystów. Wycieczki w Pieniny to jedna z najciekawszych ofert polskich gór - tutejsze szlaki nie są tak gęsto uczęszczane jak Tatry czy Karkonosze, ale dostarczają wielu wspaniałych wrażeń. Pieniński Park Narodowy, który otacza słynny przełom Dunajca, jest również miejscem występowania wspaniałej i unikalnej przyrody. To wszystko sprawia, że spływ Dunajcem w Pieninach może być niezapomnianym wrażeniem. Mogą o tym wiele opowiedzieć ci, którzy przepłynęli na tratwach flisaków przełom Dunajca. Spływ Dunajcem w Pieninach pozostawia wiele niezapomnianych przeżyć. Jest to również miejsce, skąd łatwo można udać się nad jezioro Czorsztyńskie, gdzie znajdują się również zamki w Niedzicy i Czorsztynie, równie chętnie odwiedzane przez turystów przyjeżdżających w te okolice. Spływ Dunajcem w Pieninach to wyjątkowa atrakcja - warto choć raz przepłynąć jego przełom.

Pieniński Park Narodowy

Bogata przyroda i piękne widoki sprawiają, że w Pieniny chętnie przybywają turyści. Sam Pieniński Park Narodowy należy do jednych z najpopularniejszych parków w Polsce. Jest również jednym z najpiękniejszych. Dlaczego? Na turystów czekają tu liczne atrakcje turystyczne. Do najważniejszych z nich należy bez wątpienia spływ Dunajcem. Spływ ten był organizowany okazjonalnie już w XIX stuleciu, jednak dopiero w czasach, gdy turyści masowo zaczęli przybywać w Pieniny, stał się typową atrakcją turystyczną. Dziś spływ tradycyjną tratwą flisacką jest obowiązkowym punktem programu większości zorganizowanych wycieczek. Z tratwy można nie tylko podziwiać pienińskie szczyty, ale i posłuchać ciekawych historii oraz legend. Flisacy chętnie opowiadają i są wspaniałymi gawędziarzami. Turyści ich uwielbiają.

Popularnym miejscem, związanym z ciekawą legendą o świętej Kindze, jest Góra Zamkowa. Tu właśnie księżna Kinga, żona Bolesława Wstydliwego, miała się bronić przez Tatarami. Punktem wielu wycieczek są Trzy Korony, popularna jest również Sokolica. Jej ściana opada niemal pionowo ku rzece. Ciekawy jest również prowadzący na nią szlak turystyczny, zwany Sokolą Percią. Z tym szczytem również wiąże się pewna legenda. Podobno jest to córka króla Pienin, którą zły czarownik zamienił w skałę.

Swym pięknem zachwycają nie tylko pienińskie szczytu. Wiele uroku mają tutejsze łąki górskie. W Polsce trudno znaleźć piękniejsze i bardziej bogate pod względem przyrodniczym. To właśnie  na pienińskich łąkach stwierdzono występowanie ponad 30 gatunków storczyków. Nic dziwnego, że przez wielu bywają one określane jako "botaniczny raj". Bogaty jest również świat zwierząt. W Pieninach na szczególną uwagę zasługują owady, a w szczególności motyle. Tu występuje m.in. bardzo rzadki i piękny niepylak Apollo, uwielbiający naskalne murawy. Oprócz niego na terenie Pienińskiego Parku Narodowego występuje jeszcze 1600 innych gatunków motyli, w tym takie okazy, jak paź żeglarz oraz mieniak tęczowiec. Miejscowością, którą koniecznie trzeba zobaczyć, jest Krościenko nad Dunajcem. Tu ma swą siedzibę dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego, tu również znajduje się ciekawy pawilon wystawowy.