Sokolica w Pieninach
fot. fot. Wiktor Bubniak/Shutterstock

Sokolica dla turystów wymagających

Jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów szczytem gór pienińskich jest Sokolica. Sokolica mierzy sobie 747 m n.p.m. i nie jest najwyższym szczytem Pienin, jest jednak bardzo malowniczo położona, co sprawia, że jej walory przyrodnicze przyciągają wielu turystów. Sokolica znajduje się w północno-wschodniej części Pienin Środkowych, czyli w tak zwanych Pieninach Właściwych.

Sokolica oddzielona jest przełęczą Sosnów, po jej drugiej stronie znajduje się natomiast Czertezik. Niezmiernie ciekawa jest budowa skalna góry, związana jest ona z znajdującą się na tym terenie fauną i florą. Góra zrobiona jest z wapieni rogowcowych, które charakteryzują się odpornością na wietrzenie.

Roślinność Sokolicy jest bardzo zróżnicowana, dzięki temu spacerowanie po jej zboczach oraz wspinaczka na szczyt jest niezmiernie ciekawa i przyjemna. Północne stoki góry porośnięte są przez las, przede wszystkim składający się z buków i jodeł. W szczytowych partiach wzgórza znajdują się długowieczne sosny. Niektóre z nich mają około pięciuset lat. Z południowej strony wzgórza napotkać można strome, pionowe ściany. Uskoki te mają nawet 310 metrów wysokości, sprzyja to jednak przepięknemu widokowi na przełom Dunajca.

Wędrując po szlaku na szczyt Sokolicy napotyka się na swej drodze wiele innych ciekawych atrakcji, związanych z nieprzeciętnym pięknem tutejszego krajobrazu. Jednym z takich miejsc jest znajdujący się pod szczytem Sokolicy pionowy uskok o wysokości ponad 100 metrów. Pod tą, groźnie wyglądającą, pionową ścianą znajduje się skała o bardzo ciekawym, spiczastym kształcie, zwana Cukrową Głową. Pionowe ściany zboczy skalnych pokryte są obficie roślinnością. Szczególnie często można tu napotkać różnych gatunków porosty oraz ciekawe okazy roślin, jak na przykład smagliczkę skalną, aster alpejski, złocień Zawadzkiego. Urwiska skalne są także znakomitym miejscem do zamieszkiwania dla górskich ptaków. W zboczach Sokolicy najczęściej spotyka się pomurniki i pustułki.

Południowa ściana Sokolicy stanowi nie lada wyzwanie dla fascynatów wspinaczki górskiej. Po raz pierwszy tą drogą na szczyt góry wspięli się w 1960 roku dwaj krakowscy wspinacze: Roman Łazurski i Jerzy Potocki. Od tamtego czasu wiele osób próbowało swoich sił na tej wyjątkowo trudniej technicznie ścianie. Jest to miejsce znane w środowisku wspinaczy. Również jako turyści, z pewnym doświadczeniem wspinaczkowym, możemy wybrać się tam i sprawdzić swoje możliwości wytrzymałościowe. Na ściankę wspina się najczęściej w zorganizowanych grupach, koniecznie prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów.