Śniardwy największe polskie jezioro i duma Mazur

Śniardwy są położone niemalże w centrum Mazur w północno-wschodniej części naszego kraju. Mogące się poszczycić mianem największego jeziora Polski Śniardwy może pochwalić się wysoką popularnością, szczególnie latem. Przybywają tutaj osoby z różnych zakątków kraju oraz z zagranicy chcący odpocząć i zaczerpnąć tutejszego świeżego powietrza. Coś dla siebie znajdą tutaj nie tylko turyści z pokaźnymi portfelami, ale także zwykły Kowalski. Każdy bowiem może sobie pozwolić na wodne szaleństwo wypożyczając sprzęt wodny, taki jak: kajak, łódka czy rower wodny. Jezioro jest bardzo bogate w wiele gatunków ryb i z pewnością wędkarze spędzający tutaj urlop będą zadowoleni.

Niedźwiedzi Róg jest wsią, która bardzo intensywnie się rozwija z racji swojego położenia nad jeziorem Śniardwy. Roztacza się tutaj wspaniały widok na dwie wyspy na jeziorze - Czarci Ostrów oraz Pajęczą. W centrum wioski na uwagę zasługuje lipa drobnolistna, będąca pomnikiem przyrody. Kolejną prężnie rozwijającą się miejscowością nad Śniardwami jest Okartowo, położone podobnie jak Niedźwiedzi Róg na południowym brzegu jeziora. Ciekawym zabytkiem jest XVIII wieczny kościół odremontowany po zniszczeniach z okresu I Wojny Światowej. Odbudowanie kościoła upamiętnia tablica w murze kościoła. Równie ciekawym zabytkiem jest zbudowany w XIV wieku przez Krzyżaków drewniany zamek. Popielno położone jest na Półwyspie Popielniańskim i w Puszczy Piskiej. Poza Jeziorem Śniardwy blisko jest stąd do Jeziora Mikołajskiego, Jeziora Bełdany oraz Jeziora Warnołty, które jest rezerwatem.

Puszcza Piska styka się z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym i dzięki temu możemy tutaj obserwować wiele rzadkich w innych obszarach Polski gatunków ptaków. Obszar jest w większości leśny aczkolwiek spotkać tutaj można mokradła, na których w odpowiednim okresie można ujrzeć bociany białe. Poza ptactwem spotkać możemy lisy, zające, daniele, wilki, łosie, jelenie, żubry oraz bobry. Innymi miejscowościami nad Śniardwami są Głodowo oraz Łukajno, w którym warto się wybrać do rezerwatu Jezioro Łukajno.

Pogoda nad Śniardwami jest bardzo zmienna - są chwilę z całkowitym brakiem wiatru, by kilka godzin później wiatr był bardzo silny dzięki czemu możemy się tutaj poczuć niemal jak na morzu z racji wysokich fal. Mimo, iż brzegi jeziora są przeważnie niskie to nie ma tutaj dużo miejsc gdzie można by bez problemów wejść do wody. W wielu miejscach przy brzegu występuje sitowie, miejscami bywa zabagnione co z pewnością utrudnia dostęp. Największą wyspą na jeziorze jest Szeroki Ostrów, która znajduje się w południowej części Śniardw. Wyspa połączona jest ze stałym lądem poprzez groblę dzięki czemu nie trzeba wynajmować sprzętu wodnego żeby się tutaj dostać. Zobaczyć tutaj można stare drzewa wielu gatunków nietknięte przez człowieka. Przed wojną mieszkali tutaj ludzie, czego świadectwem są pozostałości w postaci piwnic i fundamentów domów. Warto wybrać się na północno-zachodnią część wyspy, gdyż można tutaj podziwiać wspaniałe widoki na Śniardwy, szczególnie wieczorem.