Rezerwat Przyrody Przełom Białki

Wycieczka do Rezerwatu Przyrody "Przełom Białki" będzie nie lada atrakcją. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: miłośnicy przyrody zachwycą się wspaniałymi widokami, natomiast zainteresowani wykopaliskami będą mogli zwiedzić tajemnicze jaskinie i obejrzeć wydobyte z nich przedmioty. Nie sposób tu nie wypocząć.

Rezerwat Przyrody "Przełom Białki" utworzony został w 1959 roku i zajmuje powierzchnię aż 8,51 ha. Na terenie rezerwatu przepływa krótki przełom rzeki Białki położony pomiędzy skałkami Kramnicą i Obłazową. Pod swoją ochroną ma przede wszystkim reliktową roślinność naskalną, a także wszelkie walory krajobrazowe tego miejsca. Ochronie podlegają także skamieniałości na skale Obłazowej, gdzie widoczne są przede wszystkim amonity jurajskie. Miłośników archeologii zainteresuje fakt, iż na terenie rezerwatu odkryto wiele archeologicznych perełek. Przykładowo w komorze jaskini odkryto kilkadziesiąt wiekowych przedmiotów z muszli, rogów i kości.

Rezerwat jest doskonałym miejscem do kąpieli słonecznych, wspinaczki oraz spacerów po przepięknie zalesionych terenach. Można także poszukać schronienia w jaskini, w której podobno ukrywał się legendarny Janosik. Co ciekawe, w znajdującej się w Obłazowej Skale jaskini, archeolodzy odnaleźli ślady neandertalskiego człowieka. W tej samej jaskini odnaleziono też przedmiot, który uważany jest za najstarszy bumerang świata.

Warto dodać, że wszyscy miłośnicy wspinaczki uważają, że jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Polsce. Podobnego zdania są też turyści, lubujący się w zwiedzaniu zabytków. Ich zdaniem warto odwiedzić stary kościół znajdujący się w centrum Białki.