Rabka-Zdrój - wybrane szlaki turystyczne
fot.

Rabka-Zdrój - wybrane szlaki turystyczne

Rabka-Zdrój to górskie miasto uzdrowiskowe liczące sobie 13 tysięcy mieszkańców. Administracyjnie należy ono do województwa małopolskiego i powiatu limanowskiego. Znajduje się tam sporych rozmiarów park zdrojowy, liczne sanatoria oraz wyspecjalizowany szpital kardiologiczny. Kuracjusze korzystać mogą m.in. z jednej z nielicznych w Polsce tężni solankowej.

Rabka-Zdrój znana jest także ze znajdującego się w niej Rabkolandu – jest to rodzinny park rozrywki z licznymi karuzelami i innymi atrakcjami dla ludzi w każdym wieku. Wreszcie, miasto jest dobrą bazą wypadową w Beskid Wyspowy oraz w Gorce. Charakteryzuje się dużą ilością odchodzących z niej szlaków, więc będzie atrakcyjnym punktem startowym dla amatorów wycieczek z plecakiem. Gdzie można dojść z Rabki-Zdroju?

Czerwony Główny Szlak Beskidzki i inne trasy w Gorce
Rabka-Zdrój jest jednym z miast, przez której przechodzi Główny Szlak Beskidzki znakowany na czerwono, łączący Beskid Śląski z samymi Bieszczadami. Na zachód od Rabki szlak biegnie przez Pogórze Orawsko-Jordanowskie, a więc przez obniżenie między Gorcami a Beskidem Żywieckim. Na wschód natomiast czerwony szlak z centrum Rabki-Zdrój doprowadzi wędrowca w Gorce - po 5 km tą trasą ukaże się schronisko PTTK na Maciejowej, po 9 km schronisko PTTK na Starych Wierchach, natomiast po 16 km schronisko PTTK na Turbaczu. Ostatni wymieniony obiekt znajduje się bezpośrednio pod najwyższym szczytem Gorc – Turbacz mierzy 1310 m.n.p.m. i roztacza się z niego piękny widok na pobliskie szczyty.

Niebieski szlak turystyczny z centrum Rabki-Zdrój biegnie na wschód do pobliskich miejscowości: Olszówki, Poręby Wielkiej oraz Koninek, a dalej stanowi alternatywną trasę do schroniska PTTK na Turbaczu. Z centrum odchodzi również czarny szlak dojściowy, który biegnie przez osiedle Słone do trasy czerwonej. Żółtym szlakiem w kierunku południowym można natomiast po 11 kilometrach osiągnąć szczyt Rabskiej Góry (783 m.n.p.m.).

Z Rabki - Zdrój na Luboń Wielki
Luboń Wielki to najpopularniejszy cel wycieczek górskich z Rabki-Zdroju. Jest to wierzchołek w paśmie Beskidu Wyspowego mierzący 1023 m.n.p.m. Z rabczańskiej dzielnicy Zaryte wychodzą w jego kierunku dwa ciekawe szlaki turystyczne: niebieski i żółty, oba po ok. 3,5 km, które umożliwiają stworzenie pętli. Na szczycie Lubonia znajduje się schronisko PTTK. Żółta trasa wiedzie przez rezerwat przyrody ustanowiony w celu ochrony unikalnych formacji skalnych, które natura stworzyła pod szczytem Lubonia – mowa o gołoborzach. Szlak ten został nazwany Percią Borkowskiego na cześć Stanisława Dunin-Borkowskiego, który założył schronisko turystyczne na Luboniu. Obie trasy na szczyt – zarówno żółta, jak i niebieska są wyjątkowo strome, ponieważ na 3,5 km należy pokonać aż 600 metrów różnicy wzniesień.

Zwiedzaj sprawnie piękne okolice Podhala - skorzystaj z usług MisiekTaxi.pl w Rabce-Zdroju - taksówka SUV 4x4.