Przyroda świata zaklęta w jednym ogrodzie - Ogród Botaniczny w Poznaniu

Poznań, stolica województwa wielkopolskiego to miasto, do którego warto zaprosić każdego. Wszyscy goście tego niezwykle urokliwego miejsca znajdą tutaj coś dla siebie i zaspokoją nawet najbardziej wygórowane pragnienia.

Jedną z wyjątkowych atrakcji, z których Poznań słynie jest Ogród Botaniczny działający przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Zalążkiem obecnego ogrodu był Szkolny Ogród Botaniczny, którego początki sięgają 1922 roku. Od tamtego czasu placówka rozwija się i wprowadza do swej działalności coraz to nowe zadania. Ogród jest przede wszystkim ośrodkiem naukowym i edukacyjnym. Służy studentom tutejszego uniwersytetu w zdobywaniu niezbędnej wiedzy. Poza tym jednak poznański Ogród Botaniczny pełni funkcję ogrodu publicznego, do którego wejść może każdy chętny.

Warto zapoznać się z osiągnięciami poznańskich botaników, ale przede wszystkim poprzebywać w tym niezwykle urokliwym miejscu. A podziwiać w Ogrodzie Botanicznym jest co. Ogród podzielony został na siedem działów, z których każdy może poszczycić się niezwykle osobliwymi okazami flory. Pierwszym działem jest dział roślin ozdobnych. Tutaj najchętniej udają się panie, by podziwiać bogactwo kolorów i kształtów poszczególnych roślin. Dział ten jest szczególnie urokliwy w okresie kwitnienia, a ponieważ rośnie w nim bardzo wiele gatunków, okres ten trwa od kwietnia, aż po sierpień. Ciekawą częścią ogrodu jest dział geografii roślin. Tutaj zapoznać się można z roślinnością pochodzącą z całego świata. Najwięcej okazów pochodzi jednak z Dalekiego Wschodu oraz Ameryki Północnej. Warto również zapoznać się z działem roślin rzadkich i zagrożonych. Ta część ogrodu podzielona został na dwie części tak, aby stworzyć odpowiednie warunki dla roślin, które w naszym klimacie nie miałyby szansy przeżycia. W części hodowli mezofilów znajduje się 75 różnorodnych gatunków, w części kserofitów - 55 gatunków roślin. Niezwykle ciekawy jest dział roślin szklarniowych. Można tu zobaczyć głównie gatunki pochodzące z Ameryki Łacińskiej, takie jak: rośliny kaktusowe, storczykowe, ukośnicowce, czy też obrazkowate.