Przewodnik Kraków papieski
fot.

Przewodnik Kraków papieski

W krakowskich Łagiewnikach znajdują się dwa sanktuaria przyciągające rzesze pielgrzymów – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II. W przeciągu ostatnich lat wyrosły one na centra pielgrzymkowe o światowym zasięgu. Po kanonizacji św. Jana Pawła II pielgrzymi jeszcze chętniej wybierają zwiedzanie Krakowa śladami Jana Pawła II. Jakie miejsca warto odwiedzić, aby zrozumieć silny związek papieża-Polaka z tym miastem? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przygotowaliśmy dla Państwa przewodnik Kraków papieski.

Kraków w biografii papieża

W 1938 roku przyszły papież rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako pasjonat literatury i teatru wybrał filologię polską. Próbując poznać papieski Kraków, koniecznie należy wybrać się do kwartału uniwersyteckiego, gdzie przy ul. Gołębiej znajduje się budynek, w którym Karol Wojtyła z pasją oddawał się zdobywaniu wiedzy. Warto również zajrzeć na dziedziniec Collegium Maius, najstarszego uniwersyteckiego budynku o średniowiecznej metryce. Właśnie tu można poczuć ducha ponad 600-letniej akademii.

Już na pierwszym roku studiów Karol Wojtyła przeprowadził się z ojcem do Grodu Kraka. Zamieszkali przy ul. Tynieckiej 10. Było to niezwykle skromne, 2-pokojowe mieszkanie w suterenie. Dziś o wyjątkowej przeszłości tego surowego budynku na Dębnikach świadczą jedynie tablice pamiątkowe.

Podczas wojny Karol Wojtyła rozpoczął naukę w działającym konspiracyjnie Seminarium Duchownym w Krakowie. Swoją pierwszą mszę odprawił w Krypcie św. Leonarda na Wawelu. W Królewskiej Katedrze na Wawelu wiele lat później przyjął również sakrę biskupią.

Jako kapłan i wykładowca krakowskiego Seminarium Duchownego, a później biskup pomocniczy przyszły papież zamieszkał na ul. Kanoniczej. Początkowo zajmował jedynie skromny pokój w domu pod numerem 19. Jako biskup przeprowadził się do bardziej okazałego mieszkania pod numerem 21. Obecnie W tych budynkach mieści się Muzeum Archidiecezjalne (warto tam zajrzeć przede wszystkim ze względu na wyjątkowe zbiory sztuki sakralnej).

 Szczególnym miejscem na trasie zwiedzania jest położony w niewielkiej odległości Pałac Biskupi na ul. Franciszkańskiej. Wszyscy pamiętamy fantastyczne dialogi, jakie Jan Paweł II prowadził ze słynnego okna „papieskiego” ze zgromadzonymi na Franciszkańskiej tłumami. Olbrzymie rzesze pielgrzymów uczestniczyły w mszach papieskich na Błoniach, warto wybrać się na spacer po tej pięknej łące, pamietającej te niezwykłe spotkania z Ojcem Świętym.

„Papieskie” świątynie

Pisaliśmy już przed chwilą o ogromnej roli, jaką odegrała w życiu Karola Wojtyły Katedra na Wawelu. Przywołując świątynie, które zajmowały szczególne miejsce w jego sersu, nie można zapomnieć o kościele św. Floriana, w którym pracował jako wikary oraz Bazylice Mariackiej (jak wiemy, Karol Wojtyła szczególnym kultem otaczał Najświętszą Marię Pannę). Kościołem, który odwiedzał szczególnie chętnie, zarówno jako mieszkaniec Krakowa, jak i później podczas papieskich pielgrzymek do ojczyzny była Bazylika św. Franciszka z Asyżu znajdująca się dokładnie naprzeciwko Kurii Biskupiej. Przepiękna świątynia dekorowana witrażami Stanisława Wyspiańskiego oraz znajdująca się wewnątrz Kaplica Matki Bożej Bolesnej bardzo często służyły Karolowi Wojtyle jako miejsce medytacji i modlitwy. Podczas zwiedzania śladami Jana Pawła II warto zajrzeć również do Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława czyli kościoła i klasztoru OO. Paulinów na Skałce. Tu w 1979 roku odbyło się spotkanie Jana Pawła II z przedstawicielami świata nauki i młodzieżą.

Papież Jan Paweł II był również wielkim propagatorem kultu Bożego Miłosierdzia. Zachęcamy zatem do odwiedzin w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się również jedyne na świecie Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie znajdują się jego relikwie, a także Muzeum, w którym zobaczyć można osobiste pamiątki po nim i dary, które otrzymał w czasie pontyfikatu. Wizyta w tym miejscu może być znakomitym zwieńczeniem tej wyjątkowej podróży. Na nim też kończymy nasz przewodnik Kraków papieski.

Gdzie znaleźć więcej informacji na temat wspomnianych w tekście miejsc? Warto zajrzeć na portal: http://krakowzwiedzanie.pl/. Przewodnicy tworzący serwis doskonale znają wszystkie szczegóły biografii Jana Pawła II i z pasją oprowadzą Państwa papieskimi ścieżkami po Krakowie.