Poznańskie ciekawostki w pigułce

Poznań jest jednym z najstarszych i największych miast obecnej Polski. Jego wielowiekowa historia zawsze połączona była z rdzennymi terenami naszego kraju - Wielkopolską. Dzielnica ta od czasów najdawniejszych należała do książąt polskich, tutaj również władca plenienia Polan stworzył swoje państwo. Wielkopolska, wraz ze swoją stolicą od zawsze stanowiły ostoję polskości.

Dziś Poznań jest prężnie rozwijającym się miastem, zarówno pod względem gospodarczym jak i handlowym i turystycznym. A jego bujna historia zostawiła po sobie niezwykłe świadectwa w postaci zabytków architektonicznych, które dziś przyjeżdżają do Poznania oglądać liczni turyści.

Najważniejszym miejscem rozwoju turystyki poznańskiej jest Stary Rynek wraz z otaczającymi go uliczkami. Na rynku znajduje się najbardziej charakterystyczny poznański zabytek - ratusz, wybudowany w stylu renesansowym. Równie ciekawymi pod względem architektonicznym budowlami są obiekty dawnego kompleksu jezuickiego, wśród których znajduje się najbardziej popularna Fara. Nieopodal Starego Rynku, na wzgórzu, umiejscowiony jest Zamek Królewski z pozostałościami jego murów obronnych.

Najstarszą dzielnicą Poznania jest Ostrów Tumski. W miejscu tym znajduje się najstarsza w Polsce katedra, w której pochowani zostali pierwsi władcy naszego kraju. Tutaj również prawdopodobnie dokonano symbolicznego chrztu Polski. Najstarszymi tutejszymi znaleziskami są pozostałości książęcego palatium oraz znalezisko z 2006 roku, rotunda Dąbrówki, datowane na X wiek. Poznań może poszczycić się także niezwykłymi zbytkami architektury sakralnej, pałacami oraz zamkami. W tzn. dzielnicy cesarskiej podziwiać można monumentalnych rozmiarów Zamek Cesarski.

Turyści przyjeżdżający do Poznania chętnie odwiedzają ulicę Półwiejską. Znajduje się tam, jak orzekła międzynarodowa fundacja ICSC, najpiękniejsze centrum handlowe na świecie.

Wielkopolska stolica nie będzie nudna również dla turystów lubiących spędzać wolny czas aktywnie. Przebiegają tędy bowiem szlaki turystyczne o randze międzynarodowej. Są nimi: Europejski Szlak Romański, Szlak Piastowski, Trasa Kórnicka oraz Droga św. Jakuba, która stanowi fragment trasy wiodącej od katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii.