Polanica–Zdrój - Zdrowie to sport i źródlana woda

Polanica-Zdrój jest miejscowością w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Jest to miasto gminne, które najbardziej kojarzy się z uzdrowiskiem. Polanica-Zdrój jest bowiem od wielu już lat jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miejscowości uzdrowiskowych w tym regionie Polski. Uzdrowiskowy charakter miasta wynika z jego niezwykłego położenia i odpowiedniego jego wykorzystania dla celów zdrowotnych. Polanica-Zdrój położona jest w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, jak również znajduje się u podnóża masywu Piekielnej Góry, znajdującej się w południowo - wschodniej części Gór Stołowych. Południowa część miasta, do której należy dzielnica zwana Sokołówką, położona jest na zboczach Gór Bystrzyckich, a dokładniej w pobliżu Kamiennej Góry. Miejscowość leży w bezpośrednim sąsiedztwie z Parkiem Narodowym Gór Stołowych, co sprawia, iż jest to miejsce niezwykle ciekawe turystycznie. Polanica-Zdrój nie jest miejscowością dużą, w roku 2008 liczba jej mieszkańców wynosiła nie całe 7 tysięcy.

Dość szybko odkryto lecznicze możliwości przyrody otaczającej Polanicę-Zdrój. Już w XVII wieku była to miejscowość turystyczna o charakterze uzdrowiskowym. Tak zostało do dziś, ponieważ popularność tego niezwykle urokliwego miasteczka wciąż nie przemija. Dodatkowym atutem tej wypoczynkowej miejscowości jest panujący tam, bardzo łagodny klimat. Mówi się, że Polanicy-Zdrój jest więcej słońca niż gdziekolwiek indziej. Zimy tutaj się łagodne, ale jednocześnie spore opady śniegu rokrocznie pokrywają swym puchem malowniczą architekturę oraz otaczający miejscowość krajobraz.

Przez wiele lat uzdrowiska w Polanicy-Zdroju ukształtowały swój profil leczniczy, tak by zapewnić swoim gościom jak najlepsze wyniki leczenia. W uzdrowisku tym najskuteczniej leczy się bowiem układ krążenia, układ wydalania, a także narządy ruchu. Najbardziej charakterystycznymi metodami leczniczymi dla Polanicy-Zdrój są metody z wykorzystaniem naturalnych, występujących tylko w tym regionie tworzyw. Są to wody lecznicze takie jak: Wielka Pieniawa, która charakteryzuje się wysokim stopniem zmineralizowania oraz obecnością jonów i pierwiastków śladowych, a także Staropolanka Zdrój, pochodząca z polanickich źródeł.

Polanica-Zdrój może poszczycić się kilkoma atrakcyjnymi turystycznie miejscami, jak również wieloma kulturalnymi i sportowymi wydarzeniami, na które co roku zjeżdżają tutaj rzesze turystów.