Puszcza Białowieska
fot. Aleksander Bolbot/Shutterstock

Podlasie - przyroda i historia podlaskiej krainy

Kraina historyczna leżąca obecnie na Nizinie Podlaskiej nazwana jest Podlasiem. Nie jest ona w całości tożsama z obecnym terytorium województwa podlaskiego. Historyczne Podlasie obejmowało południową część województwa podlaskiego, część północną i północno-wschodnią województwa lubelskiego, a także niewielki skrawek wschodniej części województwa mazowieckiego. W czasach plemiennych terytorium owo zamieszkiwane było przez Podlasian.

Stolicą Podlasia jest Białystok, miasto niezwykle urokliwe. Białystok pełen jest zieleni, a największym tamtejszym parkiem jest ten otaczający również najważniejszy zabytek miasta - Pałac Branickich. Właśnie od czasu wybrania tego miejsca przez Jana Klemensa Branickiego na swoją siedzibę, Białystok wzrósł na znaczeniu. Budynek pałacowy istniał w tym mieście dużo wcześniej, jednak to waśnie Branicki stworzył w Białymstoku rozległą rezydencję, z otaczającymi budowle rozległymi dziedzińcami, a także ogrodami o regularnym układzie. Do zespołu pałacowo-parkowego należała również wieżowa brama, budynek zbrojowni oraz Pałacyk Gościnny. Dziś w budynkach pałacowych swoją siedzibę posiada Akademia Medyczna.

Podlasie to także kilka mniejszych miejscowości, które również warto odwiedzić ze względu na ich niezwykłe atrakcje. Miejscowość Tykocin to miejsce o niezwykłej historii. Jej pozostałości możemy dziś podziwiać w postaci zabytkowych budowli, a także w muzeum. Miasto powstało w XV wieku i od przez wieki pozostawało miejscem rozwoju społeczności żydowskiej. Podczas II wojny światowej hitlerowcy wymordowali 50% zamieszkałej tu ludności, wyznawców religii judaistycznej. Wydarzenia te pamięta między innymi stojąca tutaj barokowa synagoga XVII wieku. W jej murach obecnie umiejscowiono Muzeum Kultury Żydowskiej.

Wizytówką Podlasia są jego niepowtarzalne walory przyrodnicze. Na jego terenie znajduje się Puszcza Białowieska, pozostająca największym w Polsce kompleksem leśnym. Puszcza chroniona jest poprzez działalność Białowieskiego Parku Narodowego.