Bieszczady
fot. szlaki24.pl

Odkrywanie tajemniczych Bieszczad

Zachodnią część Beskidów Wschodnich, rozciągających się na terytorium Polski, Ukrainy i Słowacji, potocznie nazywa się Bieszczadami. Polskie Bieszczady rozciągają się między przełęczą Łupkowską, a Przełęczą Użocką. Jest to wyjątkowo urokliwe miejsce, przede wszystkim ze względu na surowość i dziewiczość tutejszej przyrody, ale również ciekawe miejsca związane z działalności ludzi na tych terenach w ciągu wielu wieków.

Kraina bieszczadzka określona została przez równolegle występujące grzbiety gór takich jak: Wysoki Groń, Włosań, Chryszczata, Durna, Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska i Otryt. W obrębie Bieszczad mieści się wiele dość wysokich szczytów górskich. Zdobywanie ich sprawia ogromną przyjemność amatorów górskich wypraw i kusi do powrotu w te tak urokliwe miejsca. Do najwyższych szczytów Bieszczad należą: Tarnica o wysokości 1346 metrów n.p.m., Halicz – 1333 metrów n.p.m. oraz Bukowe Berdo, który liczy sobie 1312 metrów n.p.m.

Przyroda bieszczadzka zapada w pamięć wszystkim odwiedzającym to miejsce turystom. Fascynaci górskich wędrówek, którzy uczestniczyli już w wycieczkach górskich w innych rejonach Polski, mogą zostać zaskoczeni nietypową roślinnością pojawiającą się na poszczególnych pasach wysokościowych gór bieszczadzkich. Na wyższych terenach pasm górskich znajdują się zarośla olszy zielonej, jarzębiny oraz karłowatej buczyny. Powyżej natomiast brak jest typowego krajobrazu górskiego, na którym przeważa kosodrzewina. Znajdują się tam natomiast rozległe połoniny.

Bieszczady to także teren słynący z charakterystycznej architektury. W niewielkich miasteczkach oraz rozsianych po rejonie bieszczadzkim wsiach spotkać można wiele interesujących zabytków pochodzących z epoki nowożytnej oraz późniejszych epok. Między innymi w Lesku obejrzeć można zamek z XVI wieku, gotycki kościół oraz synagogę z przełomu XVI i XVII wieku. Warto zobaczyć także drewniany kościół w Haczowie z połowy XV wieku. Niedaleko znajdują się także kaplice w Kalwarii Pacławskiej oraz zabytkowa cerkiew drewniana w Uluczu. Najbliższą większą miejscowością jest Sanok, który zachwycić może swoich gości przepiękną architekturą. W Sanoku warto zobaczyć Muzeum Historyczne, kościół franciszkański z XVII wieku, XVIII wieczną cerkiew prawosławną i dość nowe Muzeum Budownictwa Ludowego.

W najwyższych partiach górskich znajduje się Bieszczadzki Park Narodowy. Powstał on dla ochrony naturalnego krajobrazu Karpat Wschodnich. Oprócz niebywałych walorów przyrodniczych można tu także zwiedzić Muzeum Przyrodnicze. W nim zaczerpnie się informacji na temat wyjątkowości pojawiających się w Bieszczadach gatunków zwierząt i roślin. Najbardziej typowymi zwierzętami dla tego rejonu kraju są niedźwiedzie brunatne, żubry, jelenie, rysie, żbiki oraz węże eskulapa. Można także dostrzec rzadko spotykane gdzie indziej ptaki, takie jak: sowa uralska, puchacz halny, orzeł przedni.