Obozy nad jeziorem z roku na rok są coraz bardziej popularne
fot.

Obozy nad jeziorem z roku na rok są coraz bardziej popularne

Polska może poszczycić się niezwykle malowniczymi, dużymi, a zarazem czystymi jeziorami. Ośrodki wypoczynkowe zlokalizowane nad brzegiem jeziora są idealnym miejscem do organizacji koloni oraz obozów dla dzieci i młodzieży. Otoczenie lasu jest kolejnym, bardzo dużym atutem. Taka lokalizacja daje organizatorom turystyki bardzo dużo możliwości.

Obozy nad jeziorem z roku na rok są coraz bardziej popularne. Są niemal tak często wybierane, jak te realizowane nad morzem. Woda w jeziorach jest znacznie cieplejsza niż nad morzem, a do tego spokojniejsza. Wiele ośrodków oferuje ładne, szerokie, piaszczyste plaże. Dodatkowo nad jeziorami znacznie łatwiej znaleźć cień. Można położyć się np. w cieniu drzew. Najczęściej ośrodki, które przyjmują obóz nad jeziorem, posiadają własną plażę lub gminna czy wiejska plaża mieści się tuż obok nich.  Najpopularniejsze obozy nad jeziorem realizowane są w północnej części Polski. Bardzo chętnie wybierane miejsca to Pojezierze Mazurskie, Pojezierze Drawskie oraz Pojezierze Kaszubskie. Znajdują się tam duże i czyste jeziora. Baza turystyczna z kolei jest dobrze rozwinięta i oferuje dużo atrakcji. 

Obozy nad jeziorami to przede wszystkim aktywność. Woda w wakacje sprzyja uprawianiu wielu sportów wodnych. Podczas upalnego lata, każdy marzy o ochłodzeniu się w pięknym i czystym jeziorze. Oprócz pływania można skorzystać z innych ciekawych wodnych aktywności. Obozy nad jeziorem to między innymi obozy żeglarskie, obozy windsurfingowe, obozy kajakowe, obozy nurkowe, obozy pływackie, obozy wędkarskie, obozy ogólnosportowe, a nawet nurkowe czy z patentem na strernika motorowodnego. 

Oferta obozów nad jeziorem jest bardzo bogata. Każdy amator sportów wodnych znajdzie coś idealnego dla siebie. Dzieci czy też młodzież, która nie potrafi pływać bądź nie lubi - również znajdzie coś dla siebie wśród oferty obozów nad jeziorem. Organizowane są też obozy niezwiązane z wodą. Miejsce nad jeziorem będzie świetną lokalizacją również na obozy: artystyczne, fotograficzne, taneczne, sportowe, przygodowe, jeździeckie, naukowe, językowe i wiele więcej. Czyste powietrze i piękne widoki – to kolejne bardzo ważne atuty lokalizacji nad jeziorem. 

Obozy nad jeziorami charakteryzują się bardzo bogatym programem. Nie ma na nich czasu na nudę. Na obozach nad jeziorem dzieci i młodzież wiele się uczą. Jednym z najpopularniejszych obozów nad jeziorem jest obóz żeglarski. Na obozie takim prowadzone są codzienne zajęcia żeglarskie podczas których uczestnicy pływają na jachtach - kabinowych, omegach lub optymistach. Dodatkową uczą się teorii, która jest tak samo ważna jak praktyka. Nie powinno zabraknąć również zajęć z nawigacji, locji, wiązania węzłów, manewrowania jachtem, ratownictwa i bezpieczeństwa. Na obozach windsurfingowych, nurkowych, kajakowych, wędkarskich i tym podobnych również prowadzone są zajęcie tematyczne. Poświęcone są one nauce podstaw, odpowiedniej techniki i wszystkiemu temu co jest ściśle z daną dyscypliną związane. Wiele bloków zajęciowych prowadzonych podczas obozów nad jeziorem może być czymś całkiem nowym dla wielu uczestników. Nie każde dziecko miało wcześniej w swoim życiu okazję wybrać się na kajakową wyprawę, a takie praktycznie zawsze realizowane są na obozach nad jeziorem. Rowerki wodne, rejsy wodne, maty wodne, narty wodne, łódki canoe, smocze łodzie, skimboard – to i wiele innych zabaw czeka na uczestników na obozach nad jeziorami.   Obozy nad jeziorem słyną również z niesamowitej atmosfery. Ognisko, gitara, wspólny śpiew ballad, a w oddali jezioro usłane księżycową poświatą. To tworzy tą magiczny i niepowtarzalny obozowy klimat. Wspólne rozgrywki, wyprawy, gry terenowe, konkursy, zabawy to wszystko integruje uczestników. Obozowe znajomości często przeradzają się w przyjaźnie kontynuowane nawet po zakończeniu obozu. 

Na obozach nad jeziorami nie powinno zabraknąć wycieczek. Takie wyjazdy są bardzo atrakcyjne zarówno dla maluszków, jak i młodzieży. Ważne jest aby dzieci zobaczyły najatrakcyjniejsze miejsca w okolicy i poznały kulturę danego regionu. Na każdej wycieczce dzieci powinny mieć trochę czasu dla siebie. Zakup pamiątek jest zawsze bardzo istotnym punktem wycieczki każdego turysty. Dzieci to uwielbiają. 

Obozy nad jeziorem są świetną formą spędzenia wakacji. Program wypełniony ciekawymi zajęciami, zabawami oraz aktywnościami gwarantuje moc wrażeń. Wakacje to czas beztroski dla wszystkich uczniów. Szkoda aby dziecko przesiedziało je samo, w domu, nudząc się i patrząc w komputer czy smartfon. Na obozie nad jeziorem spędzony czas z rówieśnikami będzie niezapomnianym czasem wielkiej radości. Przy okazji dziecko nauczy się samodzielności i życia społecznego, odnajdywania się w nowych sytuacjach. Obozy nad jeziorem, jak każde inny tego typu wyjazdy, wpływają na samoocenę dziecka, podwyższając ją. Dziecko staje się bardziej pewne siebie oraz otwarte. Przy okazji może być zalążkiem jakiejś pasji w dziecku. Podczas obozu nad jeziorem uczestnicy próbują wielu aktywności. Mogą wówczas stwierdzić, że dany sport im nie odpowiada, natomiast inny to jest to, co uwielbiają robić. Próbując i doświadczając nowego, dzieci stają się bardziej świadome tego, co będą chciały robić w życiu, czym się zajmować. Może te wakacje to początek takiej pasji, która popchnie dziecko do realizowania się potem w danym zawodzie? Nie raz uczestnicy obozów filmowych szli potem na studia filmowe, a młodzież z obozów fotograficznych często myśli o założeniu własnego studia foto. Na obozach komputerowych chłopcy uczą się programowania lub tworzenia gier, co też czasem jest zalążkiem przyszłej pracy zawodowej. Nawet ogólne z pozoru obozy mogą poprzez bogactwo sowjego programu zainteresować czymś dziecko i odcisnąć pozytywne piętno na rozwoju osobistym.  

Wakacje powinny być czasem zabawy i regeneracji przed kolejnym rokiem szkolnym. Warto zaufać organizatorom turystyki i posłać swoje dziecko na wybrany wypoczynek przykładowo na obóz nad jeziorem. Renomowany organizator z całą pewnością zadba o to, aby wybrany obóz nad jeziorem był dla dziecka niesamowitą i pełną wrażeń przygodą.