Nowy Targ stolica Podhala

Nowy Targ, miasto będące historyczną stolicą Podhala, szczycące się 650-letnią historią jest jednym z najbardziej interesujących polskich miast. Jego patronką jest św. Katarzyna.

Każdy znajdzie tutaj coś interesującego. Przykładowo miłośnicy przyrody powinni odwiedzić rezerwat "Bór nad Czerwonem", gdzie chroniona jest roślinność torfowiskowa. Zwiedzając miasto można się wybrać do Gorczańskiego Parku Narodowego, którego symbolem jest salamandra plamista. Z kolei na wszystkich, którzy uwielbiają zabytki, czeka drewniany kościół pod wezwaniem Świętej Anny, który został zbudowany pod koniec XV wieku. Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć, jest Kościół pod wezwaniem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, na terenie którego znajduje się różańcowy ogród z prześlicznym źródełkiem.

Z racji tego, że Nowy Targ jest miastem handlowym, w jego centrum znajduje się duży Rynek, który otoczony jest zabytkowymi kamienicami. Na środku umiejscowiono okazały Ratusz pochodzący z XIX wieku. Ciekawym miejscem jest także Cmentarz Żydowski, który powstał w 1875 roku. W czasie II wojny światowej był miejscem masowych egzekucji, obecnie można zobaczyć tam około czterdziestu zachowanych macew.

Wybierając się na spacer po Nowym Targu warto powędrować do Kowaniec, dzielnicy miasta, w której można podziwiać wspaniałe panoramy Tatr i Podhala. Miłośników zakupów zainteresują z pewnością czwartkowe jarmarki, czyli targowisko podhalańskich górali.

Wszystkie omówione miejsca sprawiły, że Nowy Targ w 2002 roku zwyciężył w Rankingu Małopolskich Miast o nazwie "Trzy Korony Małopolski" i został okrzyknięty przyjaznym miastem.