Niewyjaśnione tajemnice Zamku Grodno

Pośród niezliczonej liczby atrakcji turystycznych, które czekają na turystów w Sudetach, znajduje się również niezwykle malowniczo położony Zamek Grodno. Miejsce to owiane jest mgłą tajemniczości, która wiąże się z niezwykłą legendą o kasztelance Małgorzacie. Według średniowiecznych podań Małgorzata, wbrew swojemu uczuciu, została zmuszona do poślubienia, dużo od niej starszego, mężczyzny. Ponieważ zagrażał on życiu ukochanego Małgorzaty, została ona doprowadzona do sytuacji, w której jedynym według niej, wyjściem było uśmiercenie niekochanego męża. Za tę zbrodnię Małgorzatę spotkała najwyższa kara. Na rozkaz własnego ojca została przykuta łańcuchem do jednej ze ścian ponurej komnaty, gdzie zakończyła swój żywot. Do dzisiejszego dnia turyści mają możliwość zobaczyć rzekomy szkielet kasztelanki, przykuty do ściany. Ale czy jest on dowodem na prawdziwość legendy?

Zamek Grodno znajduje się na wzgórzu wznoszącym się nad przełomem Bystrzycy. Nie jest do końca jasne kto jako pierwszy wybudował ten przepiękny gród. Według jednego ze źródeł był to Bolesław Wysoki. Inne natomiast świadczy, iż pierwszym budowniczym zamku był książę Bolko I, który dołączył tę budowlę do sudeckiego systemu obronnego. Zamek Grodno przeszedł do rąk czeskich od momentu śmierci księżnej Agnieszki. W XV wieku zamek stanowił siedzibę rycerzy rozbójników. Najważniejszymi i najbardziej znanymi byli Czettritzowie. Od 1545 roku Zamek Grodno znajdował się w prywatnych rękach. Jako pierwszy zakupił go protoplasta rodu von Logay, Maciej z Łagowa. Pierwszy właściciel zamku w znacznym stopniu przyczynił się do jego rozwoju. Zamek został przebudowany na renesansową rezydencją rodu von Logay. Zamek Grodno w znacznym stopniu zniszczony został w okresie wojny trzynastoletniej. Ponieważ nikt nie zajął się jego odbudową, w XVII wieku ulegał powolnej dewastacji. Całkowitej degradacji zamku zapobiegł profesor Busching, który rozpoczął długoletnią konserwację budowli.

Obecnie Zamek Grodno znajduje się pod opieką PTTK. Na terenie pozostałości zamku zorganizowano niewielkie muzeum, w którym obejrzeć można dwie stałe wystawy: sztuki oblężniczej oraz izbę tortur. Największą atrakcją turystyczną jest jednak zamkowa wieża, ze szczytu której obejrzeć można przepiękny krajobraz okolic zamkowych.