Plaża w Łebie, Pomorze Środkowe
fot. Marcin Krzyzak/Shutterstock

Niewyczerpane skarby Wybrzeża Środkowego

Wybrzeże naszego morza nie zawsze kojarzy nam się z całodniowym opalaniem oraz ciepłymi kąpielami w morskich wodach. Nie zawsze pogoda panująca nad polskim morzem jest satysfakcjonująca i dlatego właśnie coraz częściej turyści wybierają morza dużo cieplejsze. Nie znaczy to jednak, że w Polsce nie można spędzić przyjemnego urlopu nad Bałtykiem. Jego wody potrafią kryć w sobie równie ciekawe tajemnice, a wybrzeża i miejscowości wypoczynkowe zachęcają do odwiedzania tych wyjątkowo urokliwych miejsc. To czym Polacy powinni szczycić się najbardziej to przyroda naturalna, w wielu miejscach nie zniszczona przez rękę ludzką, a tylko chroniona przed wpływem czasu. Takie niezwykłe miejsca przyrodniczo-kulturowe możemy napotkać udając się w środkowe rejony polskiego wybrzeża nadmorskiego.

Jednym z najbardziej znanych ośrodków wypoczynkowych Wybrzeża Środkowego jest Łeba. Miejscowość ta słynie przede wszystkim z szerokiej i czystej plaży. Łeba położona jest między jeziorami Łebsko i Sarbsko, dzięki czemu jest ona bardzo ciekawym miejscem i zarazem często odwiedzanym przez turystów. Na mierzei, znajdującej się pomiędzy jeziorem Łebsko a brzegiem morskim, znajdują się ruchome wydmy o wysokości nawet 50 metrów. Te najwyższe w Europie wydmy chronione są przez utworzenie na terenie, na którym się znajdują Słowińskiego Parku Narodowego.

Inną niezwykle ciekawą miejscowością Wybrzeża Środkowego jest wieś Kluki. Oprócz ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem Łebsko, Kluki mogą poszczycić się skansenem budownictwa wiejskiego dawnych mieszkańców tego regionu - Słowińców.

Równie urokliwą miejscowością jest Darłowo. W mieście tym znajduje się wiele ciekawych zabytków wartych zwiedzenia. Należą do nich: zamek książąt pomorskich z XIV wieku (ulokowany jest on na sztucznej wyspie stworzonej przez rzekę Wieprzę i Kanał Młyński), kościół Mariacki z XIV wieku, zbudowany na styl gotycki, dawny kościół ewangelicki z XV wieku oraz liczne kamienice z XVII - XIX wieku, które tworzą niepowtarzalny charakter starej części miasteczka.

Ustka to przede wszystkim miejsce wypoczynku nadmorskiego. Miejscowość ta przez wiele lat pozostawała, niczym nie wyróżniającą się, osadą rybacką. Dopiero w XIX wieku Ustka stała się jednym z najsłynniejszych kąpielisk nadmorskich.

Wybrzeże Środkowe kryje w sobie jeszcze wiele ciekawych, wyjątkowych miejsc. Są nimi niewielkie miejscowości, takie jak: Lębork, Słupsk, Sławno, które niestety zostały w dużym stopniu zniszczone przez działania zbrojne w czasie II wojny światowej. Nie mniej jednak są nadal ciekawe i warte odwiedzenia.