Niech Kudowa-Zdrój Cię uzdrowi

Niezwykle ciekawą, jak i niezmiernie często odwiedzaną miejscowością na terenie powiatu kłodzkiego jest Kudowa-Zdrój. Jest to jedna z kilku znajdujących się na tym terenie miejscowości uzdrowiskowych, które od lat cieszą się niezwykłą popularnością, ze względu na wykorzystanie leczniczych możliwości źródlanych wód występujących w okolicy, jak i z powodu niezwykle atrakcyjnego położenia wśród gór. Kudowa-Zdrój to niewielka miejscowość gminna, licząca sobie ponad dziesięć tysięcy mieszkańców. Mimo to popularność jej znana jest w całej Polsce, co od lat zachęca wielu do odwiedzania tego malowniczego miasteczka.

Wieś ta założona została w czasach głębokiego średniowiecza. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z 1354 roku. Miejscowość wielokrotnie zmieniała swą nazwę, zapożyczając pomysły z wielu języków, na przykład czeskiego. W Kudowie-Zdroju dość wcześnie odkryto lecznicze możliwości wód występujących w jej okolicach, które charakteryzowały się bardzo zróżnicowanym składem chemicznym. Już w 1636 roku powstały pierwsze urządzenia kąpielowe. Od tego czasu Kudowa-Zdrój stała się miejscem odwiedzanym przez wiele, zmagających się z problemami zdrowotnymi, osób. W połowie XIX wieku miejscowość ta otrzymała status pierwszego uzdrowiska kardiologicznego w Niemczech, do których w ówczesnym czasie administracyjnie należała. Równie ważnym wydarzeniem, które w znacznym stopniu wspomogło rozwój miasta, było otwarcie w Kudowie-Zdroju linii kolejowej. Nastąpiło to w 1905 roku. W okresie powojennym Kudowa-Zdrój stała się znaczącym punktem spornym między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką. Ostatecznie pozostała w granicach administracyjnych państwa polskiego. Niemców dotychczas zasiedlających ją wysiedlono do Niemiec. W tym samym czasie, bo w roku 1945, Kudowa-Zdrój otrzymała prawa miejskie.

Kudowa-Zdrój to miejscowość o bardzo bogatej tradycji turystycznej. Mieszkańcy tego niewielkiego miasteczka w dużej części utrzymują się z prowadzonej działalności gospodarczej, nastawionej na przyjeżdżających tu w dużych ilościach gości. Do przyjazdu w to niezwykłe miejsce zachęcają również znajdujące się tutaj atrakcyjne zabytki. Jedną z ciekawostek jest Kaplica Czaszek, znajdująca się w dzielnicy miasta, zwanej Czermna. Kaplica ta to jeden z trzech tego typu zabytków w Europie. Poza tym warto zwiedzić również Park Zdrojowy, w którym znajduje się pijalnia wód mineralnych arsenowych. Atrakcję dla wielu turystów stanowi także nowo otwarte kąpielisko kryte.