Zamek Królewski w Lublinie
fot. Jaroslaw Grudzinski/Shutterstock

Najważniejsza atrakcja turystyczna Lublina - Zamek Królewski

Miasto Lublin roztacza przed swoimi gośćmi niesamowite możliwości przeżycia turystycznych przygód. Jest to miejscowość z długoletnią historią, która w znaczący sposób wpłynęła na obecny wygląd miasta, jak i również pozostawiła elementy dawnych lat do dnia dzisiejszego. Dzięki temu wybierając się do Lublina należy nastawić się na niezapomniane przeżycia oraz przyjemne zapoznawanie się z historią, kulturą i architekturą charakteryzującą Ziemię Lubelską.

Jednym z najważniejszych zabytków Lublina jest Zamek Królewski. Budowla obejmuje również Kaplicę Zamkową, stanowiącą zabytek wysokiej klasy. Historia zamku rozpoczyna się już w XII wieku, w momencie powstania w Lublinie kasztelanii lubelskiej. W XIII wieku do zamku dobudowano wieżę, pełniącą funkcje zarówno mieszkalne jak i obronne. Około roku 1520 Zygmunt I Stary zaczął interesować się zamkiem w Lublinie, jako swoją przyszłą rezydencją. Jednakże wojny wieku XVII spowodowały bardzo duże zniszczenia w budowli. Pozostały zaledwie wieża i Kaplica Zamkowa. W latach 1823 – 1826 zamek został przebudowany na więzienie. Architekt Stompf nadał mu nowy, neogotycki wygląd. Podczas II wojny światowej zamek stanowił niemieckie więzienie. Później natomiast został przejęty przez NKWD. Dopiero od 1954 roku w Zamku Królewskim w Lublinie powstało Muzeum Lubelskie.

Najcenniejszą i najstarszą częścią zamku pozostaje wciąż gotycka Kaplica Świętej Trójcy, zwana także zamkową. Odznacza się ona najpiękniejszymi i najlepiej zachowanymi freskami w stylu bizantyjsko – ruskim w Polsce. Freski zostały sporządzone przez ruskich malarzy, na czele których stał mistrz Andrzej, na zamówienie Władysława Jagiełły. Pochodzenie artystów tłumaczy tematy malowideł nawiązujące do obrządku wschodniego. Na łuku tęczy na jednym z malowideł zachowana została data zakończenia prac. Wynika z niej, iż prace malarskie ukończono 10 sierpnia 1418 roku. Przez wiele lat goście odwiedzający Kaplicę Świętej Trójcy nie mogli podziwiać tych interesujących fresków. W wieku XVIII zostały one zamurowane, a ich odkrycie nastąpiło dopiero w 1899 roku. Prace konserwacyjne zakończone zostały w 1997 roku i od tego czasu Kaplica Zamkowa jest udostępniona dla turystów.