Hrubieszów Cerkiew prawosławna
fot. By JoannaPyka (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

Nadbużański Szlak Przyjaźni i jego atrakcje

Nadbużański Szlak Przyjaźni prowadzi turystów przez malownicze tereny. Najważniejszym elementem krajobrazu jest tu rzeka oraz wznoszące się nad nią morenowe wzgórza. Nie brak i rozległych łąk, i okazałych drzew uznanych za pomniki przyrody. A w tym pięknym pejzaży znaleźć można cenne zabytki dawnej, drewnianej architektury – tak typowej dla Podlasia.

Dalej prowadzi przez tereny Polesia i Ziemi Chełmskiej, trzymając się cały czas doliny Bugu. Doliny wyjątkowej, której kultura (jak przystało na tereny pogranicza) jest bardzo zróżnicowana. Cały szlak liczy sobie ponad 300 kilometrów. Rozpoczyna się w Kózkach, na granicy Mazowsza i Podlasia. Tu można podziwiać najpiękniejsze nadbużańskie krajobrazy, które są objęte ochroną ze względu na swój niezwykły urok. Ważną miejscowością na trasie są też Serpelice. Tu m.in. kręcono sceny do ekranizacji powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, przy czym rolę Niemna zagrał (z powodzeniem) właśnie Bug.

Jedną z najważniejszych miejscowości na Nadbużańskim Szlaku Przyjaźni jest Janów Podlaski. Miejscowość ta znana jest w całym świecie ze stadniny koni arabskich, której historia rozpoczęła się w początkach XIX wieku. Janów ma też inną atrakcję – stację benzynową z 1928 roku, będącą jedną z najstarszych stacji w Polsce. Do dziś można tu podziwiać leciwe dystrybutory.

O tym, jak zróżnicowane pod względem religijnym są tereny przez które prowadzi ten ciekawy szlak można przekonać się w miejscowości Kostomłoty. Tu największą atrakcją jest zbudowana w XVII wieku cerkiew neounicka. W tej drewnianej świątyni zachował się piękny ikonostas. Co ciekawe, w pobliskim Kodoniu znajduje się ważne sanktuarium maryjne, w którym głównym obiektem kultu jest cudowny wizerunek Matki Boskiej Kodeńskiej. Dużą ozdobą tego sanktuarium jest renesansowy kościół, któremu patronuje święta Anna. Po pokonaniu 10 kilometrów można dotrzeć do kolejnego ważnego sanktuarium – tym razem prawosławnego. Znajduje się ono w miejscowości Jabłeczna. Tu przyciąga pielgrzymów i turystów monaster świętego Onufrego. Tu można zobaczyć kilka ciekawych cerkwi, które pełnią rolę klasztornych kaplic oraz największy klasztor męski w całej Polsce.

Najważniejszą miejscowością na szlaku jest jednak Włodawa. Tu przez wieki mieszkali po sąsiedzku przedstawiciele różnych kultur oraz wyznań. Żydzi, Polacy, Białorusini i Ukraińcy tworzyli barwną społeczność tej miejscowości. Dziś o czasach tych przypomina Festiwal Trzech Kultur, który łączy wyznawców prawosławia, judaizmu oraz katolików. We Włodawie można zaś zwiedzić i kościół, i cerkiew. Są tu i dwie synagogi: Wielka Synagoga oraz Mała Synagoga. Ta druga służy obecnie jako muzeum. W zabudowie miasta nie brak zabytkowych domów, zaś wąskie uliczki pozwalają zaglądającym tu turystom przenieść się w czasie.

Kolejną interesującą i wielokulturową miejscowością na szlaku jest Hrubieszów. W okresie międzywojennym mieszkali tu Rusini, Polacy oraz Żydzi. Niestety stojące tu niegdyś synagogi nie zachowały się do naszych czasów, jest za to ciekawa cerkiew wniesiona w stylu bizantyjskim. Cennym zabytkiem Hrubieszowa jest również tutejszy dworek, w którym obecnie mieści się muzeum.