Muzea w Krakowie

Bogata historia Krakowa oraz jego niezwykłe położenie, w ciekawym przyrodniczo regionie stały się powodem organizowania wielu ośrodków historyczno-dydaktycznych, takich jak muzea. Wieloletnia obecność w tym mieście władz państwa polskiego, gromadzenie się elity inteligencji polskiej, a także szczególne represje nakładane na mieszkańców tego miasta podczas zaborów i okupacji spowodowały iż miasto to zrodziło wiele wybitnych postaci, a także wykształciło wiele niezwykłych miejsc wartych uhonorowania oraz rozpowszechniania.

Zbiory muzealne, które w obecnym czasie znajdują się w placówkach muzealnych w Krakowie uznać należy za jedne z najbogatszych pośród miast Europy Środkowej. Obecnie w stolicy Małopolski działa ponad 30 muzeów, które za cel postawiły sobie różnorodne dziedziny historyczne, przyrodnicze, naukowe bądź biograficzne. Co ciekawe lista ta w bliskim czasie zostanie znacznie przedłużona, w najbliższych latach bowiem planowane jest otwarcie kolejnych muzeów. Należą do nich: Muzeum Sztuki Współczesnej, Pawilon Wystawienniczy Witraży Stanisława Wyspiańskiego, Muzeum Tadeusza Kantora, Muzeum/Biblioteka Polskiej Piosenki, Muzeum Państwa Podziemnego oraz podziemna trasa turystyczna biegnąca pod płytą Rynku Głównego, poszerzona o ekspozycję archeologiczną.

Jedną z najważniejszych ośrodków muzealnych Krakowa jest oczywiście Zamek Królewski na Wawelu i jego bogate ekspozycje. Kolekcje znajdują się nie tylko na Wawelu i nie obejmują tylko przedmiotów związanych z dynastiami królewskimi zamieszkującymi w tej najważniejszej siedzibie władz Polski średniowiecznej i nowożytnej. Do takich oddziałów znajdujących się poza granicami miasta należą ekspozycje znajdujące się w Dworze w Stryszowie, Zamku w Pieskowej Skale, a także Trasa "Ogrody Królewskie". Na Wawelu podziwiać można m.in. Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownię oraz Smoczą Jamę.

Istotną instytucją muzealną jest Muzeum Narodowe w Krakowie. W skład muzeum wchodzi wiele oddziałów i galerii rozsianych po całym mieście. Między nimi należy wymienić: Pałac biskupa Erazma Ciołka przy ulicy Kanoniczej, Dom Jana Matejki, Muzeum Książąt Czartoryskich, Biblioteka Czartoryskich.

Oprócz wyżej wymienionych na terenie Krakowa znajdują się również muzea historyczne, muzea związane z Uniwersytetem Jagiellońskim, muzea kościelne, muzea Akademii Górniczo-Hutniczej oraz wiele innych.