Mierzeja Helska
fot. Darq/Shutterstock

Mierzeja Helska - atrakcje najwęższego miejsca w Polsce

Jednym z ciekawszych miejsc w Polsce, które swoim wyjątkowym wyglądem zachęcają do zwiedzenia, jest Mierzeja Helska. Miejsce to nazywane jest najczęściej półwyspem, co jest terminem błędnym, ponieważ charakter mierzei nie pozwala na użycie takiego terminu wobec niej. Nie mniej jednak Mierzeja Helska jest niezmiernie często wybieranym miejscem wypoczynku, nie tylko przez Polaków.

Mierzeja to piaszczysty wał, kształtem przypominający kosę. Kształt ten utworzony jest przez ciąg zalesionych wydm, które utworzyły zjawisko nieprzeciętne i zachęcające do bliższego zapoznania się. Piaskowe wydmy zostały stworzone przez wiejące wiatry, a także prąd morski płynący na wschód, wzdłuż wybrzeża polskiego morza. Na wydmach tych, w sposób naturalny, zaczęła tworzyć się flora, specyficzna dla takich trudnych warunków.

Mierzeja Helska jest jedną z nielicznych takich zjawisk w Europie, a już zupełnie niezwykła jest ze względu na swoje rozmiary. Długość mierzei wynosi bowiem aż 34 kilometry, jej szerokość u nasady wynosi 300 metrów, w najwęższym miejscu ma jednak 150 metrów. Cypel Mierzei Helskiej, na którym znajduje się miejscowość Hel, ma powierzchnię 32,3 kilometra kwadratowego. Mierzeja Helska stanowi najmłodszy fragment polskiego wybrzeża. Około 200-300 lat temu na jej miejscu znajdowały się bowiem odrębne wyspy, z biegiem czasu powiększające swoją powierzchnię.

Powstanie wyraźnej mierzei doprowadziło do utworzenia się obecnej Zatoki Gdańskiej. Mierzeja Helska oddziela bowiem Zatokę Pucką oraz wspomnianą już Zatokę Gdańską od Morza Bałtyckiego. Ze względu na tak wyjątkowe położenie mierzei oraz ciągły wpływ warunków atmosferycznych, brzeg od strony otwartego morza jest gładki, z drugiej strony natomiast występuje brzeg nieregularny, wciąż poddawany różnorodnym prądom morskim.

Mierzeja Helska to także znakomite miejsce do wypoczynku. Miejscowości, które na niej się znajdują pozostają od wielu lat jednym z najczęściej odwiedzanych ośrodków wypoczynkowych nad polskim morzem. Mierzeja rozpoczyna się w miejscowości Władysławowo, która również jest bardzo popularnym miejscem urlopowym. Następnie na Mierzei Helskiej znajdują się również Chałupy, Jastarnia, Jurata oraz Hel. Wszystkie te miejscowości kojarzą nam się ze znakomitymi warunkami wypoczynkowymi. Tym co szczególnie przyciąga turystów do tych miejsc są przepiękne piaszczyste plaże oraz niepowtarzalne warunki przyrodnicze.