Mazury - jezioro Kirsajty
fot. Mariusz Switulski/Shutterstock

Mazury wakacje nad jeziorem

Mazury są krainą geograficzną w północno-wschodniej Polsce. Leżą głównie na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego, a mała ich część znajduje się w województwie podlaskim.

Mrągowo uważane jest przez wielu jego mieszkańców za turystyczną stolicę Mazur, jednak to samo można powiedzieć o Mikołajkach oraz największym z nich Giżycku. Spór o miano stolicy tego regionu trwa do dziś, gdyż wszystkie trzy miejscowości mają do zaoferowania dużą bazę noclegową, wiele wypożyczalni sprzętu wodnego oraz innych atrakcji. Dwa jeziora, które leżą na terenie Mikołajek sprawiają, że można się tutaj poczuć niczym we włoskiej Wenecji. Mrągowo ma do zaoferowania wiele imprez, które są tutaj często organizowane pod gołym niebem i przyciągają co roku wiele rodzin z dziećmi spędzających tutaj wakacje. Giżycko ma do zaoferowania prawdopodobnie najwięcej atrakcji. Jedną z nich jest jezioro Niegocin będące trzecim największym jeziorem Mazur. Organizowanych jest tutaj najwięcej imprez w postaci różnych koncertów w amfiteatrze oraz dyskotek na plaży.

Będąc na Mazurach warto odwiedzić Kętrzyn, nie ma on wprawdzie w granicach miasta jeziora, ale wielu turystów przyjeżdża tutaj by zobaczyć Wilczy Szaniec - bunkier Hitlera. Obiekt znajduje się około 8 km na wschód od Kętrzyna. W lipcu 1944 roku dokonano tutaj zamachu na Hitlera, uratował go ciężki dębowy stół. To jeden z największych bunkrów z których wódz III Rzeszy korzystał podczas II Wojny Światowej i zarazem jeden z najlepiej zabezpieczonych. Bunkier nie został całkowicie zniszczony i dzięki temu dzisiaj wielu miłośników II Wojny Światowej może go obejrzeć. W samym Kętrzynie ciekawą atrakcją jest bez wątpienia zamek krzyżacki pochodzący z drugiej połowy XIV wieku. Obecny wygląd zamku związany jest z rekonstrukcją, która miała miejsce po zakończeniu II Wojny Światowej.

Śniardwy są największym jeziorem Polski, co roku przybywa tutaj wielu miłośników żeglarstwa. Jezioro ma połączenie kanałami z drugim największym jeziorem naszego kraju - jeziorem Mamry. Mimo iż jezioro Mamry jest mniejsze od Śniardw to jest od niego głębsze o 21 metrów co sprawia, że woda nieco dłużej się tutaj nagrzewa i jest chłodniejsza niż w Śniardwach.

Zwolennicy kajakarstwa najchętniej wybierają rzekę Krutynię, znaną ze wspaniałych szlaków kajakowych. Rzeka przepływa przez znaną i cenioną wieś letniskową Krutyń, położoną w centrum Puszczy Piskiej.

Bardzo ciekawym miastem jest Ełk leżący na skraju województwa warmińsko-mazurskiego. Warto będąc tutaj odwiedzić Muzeum Kolei, w którym zobaczyć można Wąskotorową Kolej Dojazdową. Interesujące miejsca to Wyspa Piramidowa oraz Wyspa Upałty leżące na jeziorze Mamry. Pierwsza wymieniona swoją nazwę zawdzięcza istnieniu na niej kiedyś pomnika o kształcie piramidy. Druga wyspa natomiast jest największą na jeziorze Mamry, dzięki ponad 200-letnim drzewom i obecności jeziora powietrze na wyspie jest bardzo rześkie i wielu turystów przybywa tutaj na łódkach. Zachowało się tutaj wiele pozostałości po II Wojnie Światowej - głównie schrony i umocnienia a także gospoda i leśniczówka.

Ważną atrakcją tej części Polski jest Wigierski Park Narodowy, usytuowany blisko Puszczy Augustowskiej nad jeziorem Wigry. Liczne wysepki porośnięte lasami iglastymi sprawiają, że krajobraz jest tutaj naprawdę piękny.

Szczytno znajdujące się na południu Mazur poszczycić się może Muzeum Mazurskim. Zgromadzone są tutaj zbiory z niemieckiego muzeum, które istniało tutaj przed II Wojną Światową. Oglądać tutaj można eksponaty związane z historią tego regionu i jego bogatą kulturą. Co roku odbywa się tutaj Jarmark Mazurski podczas którego organizowane są pokazy z użyciem dawnych narzędzi.