Brama Floriańska w Krakowie
fot. volkova natalia/Shutterstock

Kraków wielowiekowy ośrodek kultury i nauki polskiej

Miasto przez wielu uważanych na najpiękniejsze w całej Polsce, oceniane jako najbardziej klimatyczne, posiadające własny charakter i największym stopniu zatrzymujące czasy chwały Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Kraków jest miejscem najczęściej odwiedzanych przez turystów zagranicznych, którzy chętnie zwiedzają niezliczone jego zabytki oraz wczuwają się w atmosferę tego wyjątkowego miasta. Polacy równie chętnie doceniają piękno i wyjątkowość Krakowa, odwiedzając Małopolskę częściej niż jakiekolwiek inny region naszego kraju.

Kraków leży na styku trzech krain przyrodniczych: Jury Krakowskiej, Wyżyny Małopolskiej oraz Pogórza Karpackiego. Historia Krakowa rozpoczyna się już w VII wieku kiedy to, na obszarze skrzyżowania głównych szlaków handlowych rozwinięta się osada, będąca później ośrodkiem politycznym księstwa Wiślan. Pierwotnym ośrodkiem osadnictwa było wtedy wzgórze wawelskie. Miasto rozwijało się prężnie, jednak jego rozwój kilkukrotnie zahamowany został przez najazdy tatarskie. Największa rozbudowa miasta nastąpiła od momentu przeniesienia stolicy państwa polskiego do Krakowa, w 1320 roku. Wzmocniono wtedy mury miejskie, w dużym stopniu rozbudowano ówczesną siedzibę władz kraju, czyli Wawel. W 1364 roku założono Akademię Krakowską, pierwszą wyższą uczelnię w Polsce. Obok Krakowa rozwijało się miasto nazwane Kazimierz, od Kazimierza Wielkiego, który w 1320 roku nadał miastu przywiej lokacyjny. Kazimierz w późniejszym czasie stał się żydowską dzielnicą Krakowa.

W wiekach XVI i XVII Kraków rozwijał się zgodnie z panującymi trendami renesansowymi i barokowymi. Zbudowano wtedy nową rezydencję królewską oraz kaplicę Zygmuntowską. Przeniesienie stolicy Polski do warszawy, na początku XVII wieku, bynajmniej nie zahamowało prężnego rozwoju Krakowa. W okresie baroku w mieście pojawiło się wiele budowli nawiązujących do tego stylu architektonicznego, szczególnie kościoły, np. świętych Piotra i Pawła.

W trudnym okresie zaborów Kraków stanowił główny ośrodek polskości. To tutaj skupiali się najważniejsi działacze polityczni, artyści, pisarze, naukowcy, czyli cała elita inteligencka polski przedwojennej. Tutaj również skupiona została szeroka akcja przeciw polskości prowadzona w czasie okupacji przez hitlerowców. W czasach komunizmu na obrzeżach Krakowa zbudowano kombinat Nowa Huta, w celu rozproszenia kulturowo-oświatowego centrum kraju. Mimo tych zabiegów w roku 2000 Kraków został Europejską Stolicą Kultury i do dziś poszczycić się może zespołem zabytków widniejących na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jak przystało na tak atrakcyjne pod względem turystycznym miasto, Kraków wita turystów doskonałą bazą noclegową, gastronomiczną i usługową. W rynku i jego okolicach zlokalizowane są restauracje wszystkich najpopularniejszych kuchni świata. Wybór miejsc do spania również powinien zadowolić każdego turystę. Obecnie największym wzięciem cieszą się niewątpliwie hostele ich atutem jest atrakcyjna cena. Bardziej wymagający mogą wybrać hotele, których ilość w Krakowie jest naprawdę imponująca - niestety ta opcja jest już znacznie droższa. Inne opcje zakwaterowanie to między innymi apartamenty oraz kwatery prywatne, wszystkie dostępne do znalezienie w Internecie. Pamiętać trzeba jednak aby rezerwować miejsca odpowiednio wcześniej, szczególnie w sezonie turystycznym. W Krakowie nie brakuje też sklepików z pamiątkami, przewodników turystycznych, wypożyczalni rowerów oraz wszystkiego czego może zapragnąć turysta przybywający do tego pięknego miasta.