Bieszczady
fot. pixabay.com

Komańcza - na skraju Bieszczadów i Beskidu Niskiego

Komańcza jest jedną z najbardziej atrakcyjnych miejscowości, położoną na skraju Bieszczadów oraz Beskidu Niskiego. To typowa wieś łemkowska, w której po dziś dzień zachowały się chaty budowane przez Łemków. Niestety, najcenniejszy zabytek Komańczy, czyli drewniana cerkiew, został zniszczony w wyniku pożaru. Z dala od centrum znajduje się inne ważne miejsce, które odegrało dość istotną rolę w najnowszych dziejach Komańczy. To klasztor Nazaretanek, w którym internowany był kardynał Stefan Wyszyński w latach 1955-56. Sam klasztor bardziej niż miejsce kontemplacji przypomina jeden z licznych pensjonatów budowanych w miejscowościach letniskowych w okresie międzywojennym. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ budynek klasztoru budowano z myślą o utworzeniu w Komańczy ośrodka wypoczynkowego dla sióstr. Obecnie można klasztor zwiedzić i zobaczyć na własne oczy, w jakich warunkach przebywał kardynał Wyszyński. Komańcza jest również dobrym punktem wypadowym dla miłośników pieszych wycieczek. Warto odwiedzić słynne Jeziorka Duszatyńskie oraz wybrać się na szczyt Chryszczatej.

Niedoceniane Bieszczady

Najpopularniejsze góry w Polsce to bez wątpienia Tatry, przede wszystkim z racji tego iż są najwyższe. To właśnie w Tatrach znajduje się najwyższy szczyt Polski, czyli mierzący 2499 m n.p.m. - Rysy oraz zimowa stolica naszego kraju - Zakopane. Tatry zdecydowanie wyróżniają się wielkością na tle pozostałych polskich gór co wcale nie oznacza jednak, że na nich kończy się możliwość wyjazdów w góry.

Dobrą alternatywą są bowiem niezwykle atrakcyjne Bieszczady. Jako pasmo górskie Bieszczady należą do Beskidów Wschodnich, będących częścią Karpat Wschodnich. Pasmo rozciąga się między Przełęczą Łupkowską (640 m n.p.m.) a Przełęczą Wyszkowską (933 m n.p.m.), na terytorium trzech państw: Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Najczęściej terminu Bieszczady używa się jednak do określenia najdalej na południowy-wschód wysuniętego regionu Polski. Góry są zdecydowanie niższe, najwyższy szczyt po polskiej stronie to Tarnica (1346 m n.p.m.), czyli ok. 1000 m mniej niż Rysy. Bieszczady posiadają swój niepowtarzalny klimat, bieszczadzkie połoniny tworzą piękny krajobraz, którego nie zobaczymy nigdzie indziej. Porą w której widoki są szczególnie piękne jest jesień na przełomie września i października - wtedy też najlepiej wybrać się na wspaniały urlop w Bieszczadach.

Oprócz gór w Bieszczadach mamy też możliwość wypoczynku nad jeziorem. Znajduje się tam bowiem największy sztuczny zbiornik w Polsce - Jezioro Solińskie. Popularna Solina to przede wszystkim raj dla miłośników sportów wodnych. Można tam żeglować, pływać na kajakach, rowerach wodnych oraz łódkach a liczba przystani w których można wypożyczyć odpowiedni sprzęt jest bardzo duża. Wypoczynek nad Soliną to cisza, spokój i kontakt z przyrodą. Baza hotelowa nie jest tam zbyt dobrze rozwinięta, dominują kwatery prywatne oraz agroturystyka.

Bieszczady nazywa się często "polskim dzikim zachodem" ze względu na to, iż jest to najbardziej dzika i najmniej zdominowana przez człowieka część naszego kraju. Niepowtarzalnego klimatu tego regionu nie da się opisać, najlepiej rozumieją to Ci, którzy już tam byli. Dlatego polecam i zachęcam do spróbowania i spędzenia urlopu w Bieszczadach.