Kolej linowa Kasprowy Wierch
fot. L. Siekierski/Shutterstock

Kasprowy Wierch i Hala Gąsienicowa

Kasprowy Wierch jest szczytem o wysokości 1987 m n.p.m. znajdującym w Tatrach Zachodnich, na granicy polsko - słowackiej. Po stronie polskiej Kasprowy Wierch góruje nad dolinami: Bystra i Sucha Woda Gąsienicowa.

Szczyt zbudowany jest ze skał krystalicznych pomimo tego, że znajduje się w zbudowanej ze skał osadowych młodszej części Tatr. Jego nazwa pochodzi od położonej u podnóży szczytu Hali Kasprowej. Od 1910 roku aż do dnia dzisiejszego Kasprowy Wierch jest najpopularniejszym miejscem narciarskim. Jednocześnie jest to najbardziej oblegany tatrzański szczyt: w sezonie przybywa tutaj nawet 4000 turystów dziennie.

Wspinając się na szczyt warto zobaczyć najwyżej położony budynek w Polsce, a mianowicie obserwatorium meteorologiczne i astronomiczne wybudowane w 1938 roku. Drugim godnym polecenia miejscem jest Hala Gąsienicowa, czyli północna część Doliny Gąsienicowej. W przeszłości była to zwykła hala pasterska, a jej dzisiejsza nazwa pochodzi od góralskiego rodu Gąsieniców z Zakopanego. Na szczycie Hali Gąsienicowej znajduje się bardzo popularne schronisko PTTK "Murowaniec", a także Stacja Obserwacyjna Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Znajdziemy tutaj także bazę taterników, tzw. "Betlejemkę".

Hala Gąsienicowa jest punktem wyjścia do takich miejsc jak: Kościelec, Granaty, Świnica czy Kasprowy Wierch. Jej dużą atrakcją są dwa duże górskie jeziora: Czarny Staw Gąsienicowy oraz Zielony Staw Gąsienicowy.

Każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że Kasprowy Wierch i Hala Gąsienicowa to jedne z najpiękniejszych miejsc w polskich górach. A jeśli komuś będzie mało pięknych widoków to może powędrować na Świnicę, najwyższy szczyt w okolicy. Wystarczy tyko wybrać jeden z czterech szlaków.