Świątynia Wang w Karpaczu
fot. Pawel Bulejak/Shutterstock

Karpacz najważniejsza miejscowość Karkonoszy

Karpacz jako miejscowość turystyczna została zauważona bardzo szybko. Jednak to niezmiernie ciekawa historia tej miejscowości oraz jej przepiękne położenie geograficzne sprawiło, iż dzisiaj Karpacz jest już tak sławny. Ponieważ zwykle miejscowość tę traktuje się jako bazę noclegowo-gastronomiczną oraz wypadową na trasy górskie, chcielibyśmy zachęcić państwa także do zwiedzenia samego Karpacza i poznania tego urokliwego miejsca z bliska.

We wczesnym średniowieczu u podnóża dzisiejszych Karkonoszy walońscy podróżnicy poszukiwali cennych kruszców szklanych oraz innych minerałów. To oni byli pierwszymi osadnikami na tych terenach. W XIV wieku rozpoczął się tutaj rozwijać przemysł górniczy i hutniczy, w związku z odnalezionymi złożami cennych materiałów. Wtedy to teren pobliski dzisiejszemu Karpaczowi został zaludniony przez nowych osadników, drwali, węglarzy oraz pasterzy. Karpacz był także przez wieki uznawany za centrum ludowego zielarstwa. Zasługiwał to religijnym emigrantom z Czech, którzy przybywali do Polski mniej lub bardziej licznie na przestrzeni od XVII do XIX wieku. Dzięki nim w Karpaczu powstał zorganizowany cech tzw. laborantów, który zrzeszał mistrzów medycyny naturalnej.

Turystyka rozwijała się w Karpaczu już od XVII wieku. Wtedy to zbudowano na szczycie Śnieżki pierwszą kaplicę. W późniejszym okresie wysoką wagę dla rozwoju ośrodka turystycznego miał rozwój sportów zimowych. Pierwszym słynnym sportem, przyciągającym całe rzesze turystów był zjazd na sankach rogowych.

Z okresu rozwoju turystyki pochodzi stara zabudowa Karpacza, wyróżniająca się stylowością oraz ciekawą urbanistyką. Jedną z największych atrakcji turystycznych Karpacza jest Świątynia Wang. Widok jej może zadziwić nie dokształconego turysty, ponieważ przedstawia ona zupełnie odmienny styl architektoniczny. Ten średniowieczny kościółek powstał na przełomie XII i XIII wieku w miejscowości Vang w Norwegii. Styl jaki przedstawia ta niewielka świątynia jest połączeniem nurtu romańskiego z tradycją nordyjską. W Karpaczu kościółek znalazł się w XIX wieku za sprawą hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca.

W Karpaczu warto odwiedzić także dwa Muzea. Muzeum Sportu i Turystyki znajduje się w samym centrum Karpacza. Siedzibą jego jest tradycyjna chata góralska. Muzeum przedstawia wystawę dotyczącą genezy i rozwoju turystyki w Karpaczu oraz wystawę poświęconą Tadeuszowi Różewiczowi - poecie i dramaturgowi związanemu blisko z Karpaczem. W Muzeum Zabawek można natomiast zobaczyć unikalną kolekcję lalek i innych zabawek pochodzących z całego świata.