Śnieżne Kotły zimą
fot. Lukasz Miegoc/Shutterstock

Karkonoskie klimaty i miejscowości

Najbardziej znaną częścią SudetówKarkonosze. Są one także najwyżej położonym pasmem gór, należącym do Sudetów. Karkonosze znajdują się pomiędzy Przełączą Szklarską, która oddziela je od Gór Izerskich, a Bramą Lubawską. Główny grzbiet gór karkonoskich podzielony jest na mniejsze szczyty. Od zachodu należy więc wymienić Śląski Grzbiet, Czarny Grzbiet, Kowarski Grzbiet. Od strony czeskiej, równolegle do Grzbietu Śląskiego przebiega Grzbiet Czeski. Oba te grzbiety łączą się na równinie pod Śnieżką, najwyższą górą Karkonoszy, a także całych Sudetów.

Najbardziej charakterystycznym określeniem dla klimatu panującego w Karkonoszach jest jego zmienność. W górach tych występują częste opady, które średnio sięgają wielkości 1500 mm rocznie. Również różnorodne napływające gwałtownie wiatry mogą utrudniać turystom podróżowanie przez Karkonosze. Najczęściej występują tutaj silne, ciepłe i suche wiatry, osiągające duże prędkości. Wiatry te powodują szybkie, wręcz gwałtowne topnienie śniegów po zimie. Dla turystów najkorzystniej byłoby wybierać się w Karkonosze w okresie marca lub września, wtedy to właśnie spotykanych jest tutaj najwięcej względnie ciepłych, najmniej mglistych i deszczowych dni.

Turystycznym centrum regionu karkonoskiego jest Jelenia Góra. Funkcję tę miasteczko zaczęło przejmować w XIX wieku. Jest to niewielka miejscowość wypełniona jednak niezmiernie ciekawymi zabytkami architektonicznymi. Zobaczyć można tutaj: fragmenty miejskich murów z dwiema zachowanymi bramami, kaplicę św. Anny, ratusz z połowy XVIII wieku, a także Muzeum Okręgowe z kolekcją dzieł sztuki malowanych na karkonoskim szkle.

Szklarska Poręba nazwę swą otrzymała na znak rozwijającego się tutaj prężnie przemysłu szklarskiego. Pierwszą hutę założono w tej miejscowości już w XIV wieku. Warto jest odwiedzić to miejsce nie tylko z powodu znakomitej bazy turystyczno-noclegowej, ale także z powodu wielu interesujących zabytków. W Szklarskiej Porębie można między innymi zobaczyć Kościół Niepokalanego Serca NMP z XVIII wieku z dziełami malarskimi Vlastimila Hofmana, dom braci Hauptmannów oraz Muzeum Energetyki i Muzeum Ziemi.

Zdecydowanie najbardziej znaną miejscowością turystyczną Karkonoszy jest Karpacz. Turyści odkryli to miejsce znacznie wcześniej od Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby. Zaczęli tłumnie przybywać tutaj już w XVII wieku. Wtedy to zbudowano na szczycie Śnieżki pierwszą kaplicę. Dodatkową atrakcją była możliwość wjechania na szczyt w lektyce. W późniejszym okresie w Karpaczu silnie rozpoczęły rozwijać się sporty zimowe. Z tamtego okresu pochodzi stylowa zabudowa miejska. W Karpaczu należy obejrzeć średniowieczny, norweski kościółek Wang, w XIX wieku przewieziony do Polski. Warto także zwiedzić Muzeum Sportu i Turystyki.