Zamek Książ
fot. CCat82/Shutterstock

Historyczne tajemnice Polski w Zamku Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ, leżący w granicach administracyjnych Wałbrzycha, jest jedną z największych budowli historycznych w Polsce. Cały zamek ma wielkość ponad 160 tysięcy metrów kwadratowych. Zamek Książ jest przepięknie usytuowany, w zakolu rzeki Pełczycy na sporym wzniesieniu. Cały kompleks znajduje się na terenie Księżańskiego Parku Krajobrazowego, co stanowi dodatkową atrakcję tego regionu Polski. Współistnienie zabytków historii oraz przyrody tworzy obraz jaki niełatwo jest odnaleźć w na co dzień zamieszkiwanych przez nas miastach, czy wsiach. Wycieczka do Wałbrzycha jest znakomitą wyprawą edukacyjną interesującą zarówno dla dorosłych jaki i przydatną uczącym się dzieciom.

Zamek Książ jest zabytkiem znakomicie przystosowanym i przygotowanym do zwiedzania przez turystów. Coraz większe ilości urlopowiczów decydują się na wykorzystanie choćby jednego dnia na zwiedzenie tego urokliwego miejsca. Postarano się więc aby zapewnić swoim gościom jak najlepsze warunki zwiedzania: wytyczono trasy, przygotowano bazę gastronomiczną oraz hotelową, zapewniono możliwość zwiedzania z przewodnikiem lub na własną rękę.

Ogromna część zamku przeznaczona do zwiedzania przez turystów została dokładnie oznaczona i opisana za pomocą tablic informacyjnych. Dzięki temu każdy gość zamku może samodzielnie przejść ogólnie dostępną trasą i pobieżnie zwiedzić Zamek Książ. Jeśli jednak zależy nam na przywiezieniu z wakacji szerszych informacji o miejscach w których byliśmy powinniśmy wynająć przewodnika i wraz z niewielką grupą turystów przejść któraś z tras zwiedzania.

Podstawową trasą, którą proponuje się każdemu podróżnikowi, który pierwszy raz przekracza progi Zamku Książ, jest Trasa "Maksymiliana". Trasę przechodzi się z przewodnikiem w niewiele ponad pół godziny, a zabytki i eksponaty jakie zobaczyć możemy przy tej okazji na pewno zachwycą. Po trasie znajduje się reprezentacyjna Sala Maksymiliana, Salony Biały i Zielony w stylu rokoko. Dalej natomiast obejrzeć można Salon Chiński, Salon Gier oraz Włoski urządzony w stylu barokowym. Trasa wiedzie przez zamkowe tarasy, zdobione rzeźbami i fontannami. Zwiedzanie kończy się na przejściu przez dziedziniec Honorowy.

Równie ciekawą trasą jest Trasa "Bolka". Wybierając ją możemy zwiedzić drugie piętro zamku, gdzie mieściły się apartamenty książęce. Na tej trasie znajduje się największa sala zamkowa, czyli Sala Balowa. Można także zobaczyć część neorenesansową, w której obecnie znajduje się Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA. Dalsza części trasy pokrywa się z Trasą Maksymiliana.

Najpóźniej oddaną do użytku trasą jest Trasa "Śladami tajemnic II wojny światowej". Dzięki niej możemy poznać historię szerokich przebudów zamku w czasach wojny. Miedzy innymi zobaczyć tu można wydrążone i obetonowane sztolnie.

Podczas zwiedzania Zamku Książ w Wałbrzychu można także wspiąć się na zamkową wieże oraz przejść tunelem podziemnym, w czasie wojny służącym jako schron. Dla turystów dostępna jest 96 metrowa część tunelu.