Panorama z Gubałówki
fot. Nightman1965/Shutterstock

Gubałówka największa atrakcja turystyczna Zakopanego

Zakopane, czyli zimowa stolica Polski, jest jedną z najczęściej odwiedzanych górskich miejscowości. Nie ma chyba osoby, która odwiedzając Zakopane, nie byłaby także na szczycie Gubałówki - największej atrakcji turystycznej miasta.

Gubałówka, której dawna nazwa to Antgua, to liczący sobie 1126m n.p.m. szczyt znajdujący się na terenie Zakopanego. Można się na niego dostać koleją linowo - torową, która wybudowana została w 1938 roku, a zmodernizowana w 2001 roku. Dolna stacja kolejki usytuowana jest na wysokości 823 m n.p.m., a górna znajduje się na wysokości 1122 m n.p.m. Ciekawostką jest fakt, że w ciągu godziny kolejka ta przewozi około 2000 osób, a jeden przejazd trwa 3,5 minuty.

Po zdobyciu Gubałówki można podziwiać niepowtarzalną panoramę polskich Tatr, Zakopanego, Pienin. Bardzo dobrze widoczna jest stąd także działalność lodowców. Wjeżdżając kolejką można też zobaczyć narciarską polanę Gładkie, parę minut później znajdziemy się na łące, która jest terenem letnich kąpieli słonecznych. Zimą, właśnie w tym miejscu, swój początek ma tras narciarska, latem natomiast można skorzystać z grawitacyjnej zjeżdżalni.

Na szczycie Gubałówki czekają na każdego liczne atrakcje: kramy z regionalnymi wyrobami, a także kilkanaście karczm z tarasami widokowymi, na których przy grzanym winie można podziwiać przepiękną panoramę Tatr. Pod Gubałówką natomiast znajduje się największe targowisko w mieście, na którym można kupić przeróżne pamiątki: kubki, futra, obrazy, szkatułki, oryginalne góralskie szachy. Dużą popularnością cieszą się także oscypki, które w Zakopanem smakują jak nigdzie indziej. "Zdobycie" Gubałówki jest wspaniałą przygodą, której będąc w Zakopanem lub jego okolicach, nie sposób sobie odmówić.