Gruzja wycieczka objazdowa – zachwyć się kulturą, gościnnością i wspaniałym klimatem
fot.

Gruzja wycieczka objazdowa – zachwyć się kulturą, gościnnością i wspaniałym klimatem

Gruzja to kraj położony między dwoma kontynentami – Europą i Azją oraz Morzem Czarnym i Kaspijskim, otoczony górami Kaukazu stanowi niezwykłą propozycję na udany wyjazd. Wschodni klimat tego kraju, atrakcyjne położenie geograficzne oraz wyjątkowa gościnność mieszkańców gwarantują niezapomniane przeżycia i piękne wspomnienia. Kraj przyciąga pięknymi widokami, doskonałym jedzeniem oraz bogatą tradycją produkcji wina. Kraj geograficznie należy do Azji ,jednak kulturowo związany jest z Europą oraz jej chrześcijańską tradycją – czego dowodem są zabytkowe monastyry w rejonach górskich.

Tibilisi – miasto jak na stolicę przystało.

Gruzja wycieczka objazdowa powinna zaczynać się od Tibilisi. To wyjątkowo klimatyczne miasto, które dzięki pięknej architekturze oraz górskiemu charakterowi tworzy unikalną magiczną aurę. Szczególnie wieczorem, kiedy wiele miejsc i budynków jest podświetlonych, Tibilisi staje się miastem bajkowym, szczególnie starówka z multikulturowym bogactwem świątyń ormiańskich, gruzińskich, żydowskich czy muzułmańskich, ale również z bogactwem restauracji, czy nocnych klubów. Na uwagę zasługuje świątynia Metechi, teatr marionetek, łaźnie siarkowe znajdujące się w piwnicach o orientalnym charakterze, katedra Sioni, katedra Świętej Trójcy czy twierdza Narikala z pięknym widokiem na miasto.

Mccheta – chrześcijański początek Gruzji.

Mccheta to jedno z najstarszych miast Gruzji, w nim Gruzini przyjęli chrześcijaństwo w IV w. W tym miejscu znajdują się najważniejsze kościoły w Gruzji katedra Sweti Cchoweli – miejsce spoczynku władców Gruzji oraz koronacji królów, monastyr Dżwari (monastyr Krzyża) z pięknym widokiem na okolicę oraz klasztor Samtawro, w którym mieszkała święta Nino - jedna z najważniejszych świętych w Gruzji. Centrum miasta jest pięknie odrestaurowane, wpisane jest również na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mestia – esencja Gruzji.

To mała osada znajdująca się w górach Kaukaz w północno - zachodniej części Gruzji zachwyca widokami i bliskim kontaktem z naturą tego urokliwego kraju. Region ten zamieszkany jest przez Swanów, ludność o bogatej regionalnej kulturze z własnym językiem. W tym miejscu można podziwiać jedną z najwspanialszych gór Kaukazu – Uszbę. Mestia to miejsce, w którym czas się zatrzymał, razem z obszarem Górnej Swateii miejsce to należy do światowego dziedzictwa UNESCO.

Vardzii – miasto wykute w skale.

Będąc w Gruzji, koniecznie należy zwiedzić unikatowe miasto z XII wieku wykute w skale, położone na 19 kondygnacjach. Do zwiedzania udostępnionych jest ponad 300 grot skalnych oraz unikatowy kościół z bogactwem średniowiecznych fresków. Groty mają charakter pomieszczeń mieszkalnych, piwniczek na wino, kapliczek i połączone są licznymi tunelami. Warto zwiedzić również jaskinię która stanowi monastyr zajmowany przez mnichów.

Batumi – nadmorski kurort nad Morzem Czarnym.

Obowiązkowym miejscem każdej wycieczki objazdowej jest nadmorskie Batumi, które doskonale znamy z piosenki Filipinek. Miasto posiada wiele atrakcji, które warto zobaczyć, zaczynając od okazałych katolickich świątyń, tureckiego meczetu, pięknie utrzymanych starych willi a kończąc na spacerze nadmorską promenadą. Warto również skorzystać z kolejki linowej prowadzącej na najwyższy punkt miasta, aby z góry podziwiać piękną okolicę. Batumi zachwyca urokliwymi kawiarenkami, cukierniami oferującymi min. słodki deser baklawę czy restauracjami oferującymi dania różnorodnych kuchni azjatyckich, czy europejskich.

Gruzja to kraj monastyrów, bogactwo gatunków wina, doskonałej kuchni serwowanej w bajecznej scenerii krajobrazów. Wycieczka objazdowa która łączy zwiedzanie najpiękniejszych miast Gruzji, podziwianie krajobrazów różnych rejonów tego kraju oraz zwiedzanie unikalnych monastyrów, twierdz, klasztorów (min. Ikalto, Alaverdi, Mtawar, Nekresi, Jvari, Bodbe) to wyjątkowa uczta kulturowa dla każdego który chciałby niebanalnie spędzić wolny czas. To również uczta kulinarna przez cały czas zwiedzania, degustacja doskonałych gatunków wina oraz bogatej kuchni podczas gruzińskich biesiad.

Gruzja to kraj bardzo gościnny ze szczególnym sentymentem do Polaków – to doskonała recepta na udany wypoczynek i piękne wspomnienia.