Góry Stołowe - Błędne Skały
fot. Wojciech Lisinski/Shutterstock

Góry Stołowe dla przyrodników

W ramach pasma górskiego Sudetów Środkowych znajdują się Góry Stołowe. Nazwane zostały tak ponieważ są górami stosunkowo płaskimi, których powierzchnia znajduje się na tej samej wysokości. Nie znaczy to jednak, iż pozbawione są wzniesień i szczytów. A już na pewno nie są pozbawione ciekawych i wartych zobaczenia miejsc. Świadczyć może o tym m.in. fakt, iż w 1993 roku utworzony został w tym regionie Park Narodowy Gór Stołowych. Park ma powierzchnię aż 6 280 hektara i obejmuje wyższe partie należące do Gór Stołowych. Park Narodowy ma za zadanie chronić naturalną faunę i florę regionu Gór Stołowych, jest ona bowiem niezmiernie ciekawa. W obrębie Parku wyróżnia się trzy rezerwaty przyrody. Są to Błędne Skały, Szczeliniec Wielki oraz Wielkie Torfowisko Batorowskie. Miejsca te godne są szczególnej uwagi, nie tylko ze względu na wysokie walory przyrodnicze i krajobrazowe, ale również ze względu na naturalny sposób edukacji z dziedziny biologii.

Pasmo Gór Stołowych zachęca swoich turystów do odwiedzenia ich ze względu na szczególnie ciekawe miejsca, których tutaj nie brakuje. Oto niektóre z nich.

  • W pobliżu miejscowości Karłowo znajduje się rezerwat przyrody nazwany Szczelińcem Wielkim. Na szczycie wzgórza można tam podziwiać kamienny świat. Skały w naturalny sposób przez lata kształtowane poprzez wiatry i deszcze wyglądają obecnie jak mistyczne zwierzęta lub przypominają postaci ludzkie. Znajduje się tutaj także indyjska świątynia oraz tzw. piekiełko. Ze wzgórza podziwiać można przepiękne krajobrazy Kotliny Kłodzkiej.
  • Innym ciekawym miejscem, znajdującym się na szlaku czerwonym są Błędne Skały. W tym miejscu wyryte przez wiatry i deszcze skały stworzyły istny labirynt z połączonych tuneli, szczelin i mostków. Całkiem niedaleko natknąć się można na pole skalnych grzybów.
  • Podróżując zielonym szlakiem z Przełęczy Lisiej do Kulina Kłodzkiego napotkać można na miejsce zwane Sawanna afrykańska. Jest to łąka przypominająca do złudzenia afrykańską sawannę, po której rozrzucone są fragmenty skał.
  • Innym rezerwatem przyrody należącym do Parku Narodowego Gór Stołowych jest Wielkie Torfowisko Batorowskie. Jest to niezmiernie ciekawe przyrodniczo miejsce, którego nie można wręcz ominąć, podróżując pieszo po tej części Sudetów. Rezerwat ten ma powierzchnię 112 hektara i jest rezerwatem florystyczno-leśnym. Znajduje się ona na wysokości od 705 do 715 m n.p.m. Można tutaj podziwiać krajobraz bagienny z niezwykle ciekawymi okazami roślin, m.in.: brzoza omszała, sosna błotna, bagno zwyczajne, rosiczka czy żurawina.