Gorce pieszo lub na rowerze

W ramach Beskidów Zachodnich znajduje się kilka mniejszych pasm górskich. Jednym z nich są Gorce. Góry te zajmują stosunkowo niewielki obszar, mianowicie 530 km kwadratowych. Mimo to jest to region wyróżniający się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi, dzięki którym stał się on miejscem chętnie i często odwiedzanym przez turystów. Gorce to góry charakteryzujące się swą odmiennością i nietypowością, co szczególnie przyciąga amatorów pieszych i rowerowych wycieczek.

Gorce znajdują się od pomiędzy Beskidem Wyspowym, na północy, rzeką Dunajec na wschodzie, a rzeką Rabą, stanowiącą granicę zachodnią. Ten wydzielony teren gór Gorców jest stosunkowo niewysoki. Najwyższym szczytem tych gór jest Turbacz, którego wysokość wynosi 1310 m n.p.m. Szczyt ten stanowi centralny punkt całego pasma, od którego rozchodzą się w dół ramiona niższych wzgórz. Góry nie są skaliste, ani strome, łagodnie wspinają się i opadają w dół, co sprzyja przyjemnym i niezbyt wyczerpującym wędrówkom. Jest to także element sprzyjający uprawianiu sportów rowerowych.

Również walory przyrodnicze gór Gorców są wyjątkowe i stanowią specyficzny dla danego regionu krajobraz. Większość wzgórz pokrytych jest tutaj gęstymi lasami, gdzieniegdzie natomiast napotkać można ogromne polany, z których podziwiać można przepiękne, górskie widoki. Samo położenie gór sprzyja oglądaniu niesamowitych krajobrazów. Cenioną przez wszystkich atrakcją turystyczną jest możliwość oglądania z oddali Podhala, a przy lepszej widoczności także, oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów, Tatr. Przepiękne widoki roztaczają się przez podróżnikami także po stronie Beskidów. Można np. podziwiać z dość bliska Babią Górę.

Gorce są regionem świetnie przygotowanym na przyjęcie turystów. Wzdłuż licznych szlaków, w malowniczych miejscach, napotyka się tutaj na górskie schroniska takie jak na Starych Wierchach, Maciejowej lub pod Turbaczem. Turystyka w Gorcach nastawiona jest na umożliwianie spędzenia czasu w jak najbardziej atrakcyjny sposób. Trasy znakomicie przygotowane są zarówno dla wędrowców jak i miłośników dwóch kółek. Znajdą się tutaj również atrakcyjne miejsca dla amatorów narciarstwa górskiego. U podnóża gór znajdują się dwa dobrze rozwinięte ośrodki turystyczne, które stanowią zarówno bazę noclegową, gastronomiczną, jak i wypadową w gry. Z Nowego Targu i Rabki wychodzą najważniejsze szlaki turystycznie, wiodące niemal przez całe Gorce. Jest to także miejsce wypoczynku wielu gości górskich. Można tu znaleźć wiele lokali gastronomicznych, wypożyczalni sprzętu oraz miejsc spokojnego wypoczynku, do którego namawiają mili właściciele.