Gorce atrakcje turystyczne

Pasmo górskie Gorce należące do Beskidu Zachodniego Karpat, jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem w Polsce. Przyjeżdżają tutaj zarówno Polacy jak i turyści zagraniczni. Przyciągani są natomiast przez niezmąconą ludzką ręką przyrodę, a także dodatkowe atrakcje, których jest tutaj niemało.

Gorce stały się regionem turystycznym już w początkach XIX wieku. Ta długoletnia tradycja w przyjmowaniu gości z innych regionów, jest tutaj widoczna i odczuwalna, nawet w mentalności mieszkających tutaj ludzi. Są oni niezwykle otwarci, serdeczni, życzliwi i bardzo pomocni, zwłaszcza w stosunku do zagubionych turystów. Gorce stały się sławne również za sprawą pisarzy młodopolskich, którzy chętnie odwiedzali to miejsce i opisywali je w swoich utworach literackich. Należą do nich np. Wincenty Pol, Bronisław Gustawicz, czy Seweryn Goszczyński.

Gorce są regionem świetnie przygotowanym na przyjęcie turystów. Zostały dla nich przygotowane liczne trasy turystyczne i szlaki, z których korzystać mogą zarówno turyści piesi jak i amatorzy wycieczek rowerowych oraz konnych. Łączna długość szlaków przeznaczonych dla turystyki pieszej wynosi aż 63km, szlaków spacerowych jest dziewięć i mają one długość prawie 40km. Dla turystyki konnej dostępnych jest siedem tras, które liczą sobie 62km, natomiast rowerzyści korzystać mogą z 55km tras przygotowanych specjalnie dla nich. Co ciekawe w górach Gorce stworzone zostały także szlaki edukacyjne, szczególnie pomocne rodzicom, którzy chcieliby zachęcić swoje pociechy do aktywnego sposobu zdobywania wiedzy. Merytorycznie przygotowane tablice informacyjne wkomponowane zostały w taki sposób, iż nie stanowią żadnej przeszkody dla rozwijającej się natury, a zarazem zachęcają do zapoznania się z wiedzą na temat bogatej fauny i flory tego regionu.

Jednym z ważniejszych ośrodków miejskich leżących w granicach pasma gór Gorce, jest Limanowa. Jest to miejscowość chętnie odwiedzana przez przyjezdnych, ze względu na wyjątkowe atrakcje architektoniczne. Turyści zobaczyć powinni przepiękny rynek limanowski, przy którym stoi słynna bazylika Matki Boskiej Bolesnej. Równie cennym zabytkiem jest także Kaplica Łask. Z miasteczka wychodzą trzy szlaki turystyczne, biegnące przez najciekawsze punkty turystyczne znajdujące się w pobliżu Limanowej.

Równie ciekawą miejscowością jest Nowy Targ. Również w tym mieście miłośnicy zabytków odnajdą dla siebie coś ciekawego. W Nowym Targu zwiedzić można gotycki kościół pod wezwaniem św. Anny, kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, malowniczy rynek i ratusz miejski.