Główny Szlak Sudecki
fot. szlaki24.pl

Główny Szlak Sudecki

Główny Szlak Sudecki zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim i prowadzi nas przez bardzo interesujące miejsca w Sudetach. Szlak ma oznaczenie koloru czerwonego, za jego początki uważa się rok 1948 - kiedy to oznakowano tą trasę. Ścieżka swój bieg zaczyna w Świeradowie-Zdroju, jednak kiedyś szlak zaczynał się w zupełnie innym miejscu niż obecnie.

Już na samym wstępie wycieczka tędy może być ciekawa, gdyż w Świeradowie znajduje się wiele atrakcji. Miejscowość swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wodzie mineralnej, którą można skosztować będąc w pijalni wód. Innym ważnym czynnikiem, który przyczynił się do spopularyzowania tego miasteczka są liczne źródła leczniczych wód - są one wykorzystywane przez miejscowe sanatoria. Co roku przyjeżdża tutaj wielu kuracjuszy z naszego kraju oraz z Niemiec, gdyż leczą się w Polsce taniej niż w swoim ojczystym kraju. Dom Zdrojowy istnieje w mieście już od schyłku XIX wieku, a dokładnie od 1899 roku. Powstał w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się zniszczony w 1895 roku wskutek pożaru Dom Źródlany. Następnym interesującym punktem na trasie są Góry Izerskie położone w zachodniej części Sudetów. Będziemy w stanie zobaczyć między innymi dawne kopalnie, w których wydobywano takie cenne surowce jak: złoto, szafiry, rubiny, rudę kobaltu, granaty czy agaty. Góry należą do niezbyt wysokich i dzięki temu ich zdobycie nie jest zbyt męczące dla turysty, najwyższym szczytem jest Wysoka Kopa (1126 metrów nad poziomem morza), ale największą popularnością cieszy się Stóg Izerski.

Kolejna bardzo atrakcyjna miejscowość to oczywiście Szklarska Poręba będąca największym miasteczkiem tak blisko gór. Główną atrakcją są oczywiście same góry z szczytem Szrenicą, na którą dostaniemy się pieszo lub korzystając z wyciągu krzesełkowego prowadzącego na sam szczyt grzbietu. Nartostrady sztucznie naśnieżane, gdy nie ma śniegu sprawiają, że narciarz z pewnością zimą nie będzie się tutaj nudził. Zróżnicowany poziom trudności nartostrad to bardzo dobre rozwiązanie, z uwagi na inny stopień doświadczenia narciarzy tutaj przyjeżdżających. Pozycją obowiązkową do zwiedzenia jest bez wątpienia Wodospad Kamieńczyka będący najwyższym wodospadem po naszej stronie Sudetów.

Kolejnym ciekawym miejscem wchodzącym w skład tego szlaku jest Przełęcz pod Śnieżką. Na jej trasie znajduje się schronisko, w którym znajdowała się strażnica Wojska Ochrony Pogranicza, a później także strażnica Straży Granicznej. Z przełęczy widać doskonale przy ładnej pogodzie obserwatorium astronomiczne na szczycie Śnieżki. Do dnia 21 grudnia 2007 wymagane było pokazanie paszportu, żeby dostać się na czeską stronę. Obecnie można się swobodnie przemieszczać dzięki Układowi z Schengen. Oczywiście polecamy nieco zboczyć z trasy i udać się na wspomnianą już wyżej Śnieżkę będącą najwyższym szczytem Sudetów (1603 metry nad poziomem morza).

Dalej szlak prowadzi przez miejscowości uzdrowiskowe: Jedlina-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Duszniki- Zdrój. Warto wybrać się w Góry Stołowe, swoim wyglądem z lotu ptaka łudząco przypominającym stół i stąd właśnie taka, a nie inna nazwa. Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki położony w całości po polskiej stronie. Liczy sobie 919 metrów nad poziomem morza, dzięki czemu zdobycie jej nie powinno sprawić trudności nawet osobom o słabej kondycji fizycznej. Ostatnią miejscowością uzdrowiskową i zarazem ostatnią w województwie dolnośląskim na trasie szlaku jest Lądek-Zdrój. Umiejscowiona jest na Ziemi Kłodzkiej między Górami Złotymi a Krowiarkami. Miasteczko to jedno z najstarszych uzdrowisk na ziemiach polskich - prawdopodobnie już od 1241 roku prowadzone były tutaj zabiegi przy użyciu urządzeń kąpielowych pozostawionych przez Mongołów.

Kiedyś trasa kończyła się w mieście Paczków w województwie opolskim bardzo blisko granicy z województwem dolnośląskim, obecnie kończy się trochę dalej, bo w mieście Prudnik. Miejscowość Prudnik liczy sobie około 26 tysięcy mieszkańców. Ślady kontaktów handlowych ze starożytnym Rzymem potwierdzają to, że miasto należy do jednych z najstarszych w Polsce. Położenie geograficzne jest korzystne z powodu swojej bliskości do Gór Opawskich należących do wschodniej części Sudetów. W naszym kraju znajduje się tylko niewielka jego część, a zdecydowana większość leży w Czechach. Najwyższą górą jest Biskupia Kopa licząca sobie 889 metrów nad poziomem morza. To warty do odwiedzenia wierzchołek z powodu znajdującej się na jej szczycie wieży widokowej, z której podziwiać możemy bardzo piękne widoki na malowniczą okolicę. Ciekawym miejscem w Prudniku jest bez wątpienia Zamek Wagendrösel który jest też nazywany Wieżą Pogańską. Obiekt powstał prawdopodobnie około 1000 roku, kiedy to templariusze zaczęli korzystać z budowli.