Giewont
fot. szlaki24.pl

Giewont góra symbol

Giewont jest masywem górskim o długości 2,7 km, położonym w Tatrach Zachodnich. Wznosi się na wysokość 1895 metrów nad poziomem morza, dzięki czemu turyści mają zapewnione wspaniałe widoki. Na masyw składają się: Wielki Giewont, którego południowa ściana ma wysokość około 600 metrów, Mały Giewont, pomiędzy którymi znajduje się jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w okolicy - Żleb Kirkoka (zginęło tu wielu turystów chcących skrócić sobie drogę) oraz Długi Giewont wznoszący się na wysokość 1867 metrów nad poziomem morza. Do dzisiaj nie ustalono jednoznacznie skąd pochodzi nazwa masywu. Najprawdopodobniej wzięła się ona od góralskiego rodu Giewontów.

Nie każdy wie, że Giewont ma status góry - symbolu. Jego zarys przypomina śpiącego rycerza, którego głowę tworzy Wielki Giewont, a tułów - Długi Giewont. Legenda głosi, że śpiący pod Giewontem rycerze obudzą się, gdy nasz kraj znajdzie się w niebezpieczeństwie. Każdego zainteresuje też fakt, iż w ścianach masywu można odnaleźć wiele jaskiń, między innymi Jaskinię Juhaską, Kozią Grotę czy Dziurę nad Doliną Strążyską. Masyw Giewontu położony jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dwa najwyższe szczyty są doskonale widoczne z Zakopanego. Warto także wspomnieć, że znajduje się tutaj obiekt religijnych pielgrzymek, czyli wielki 15 - metrowy żelazny Krzyż umiejscowiony na Wielkim Giewoncie. Jest to także jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w czasie burzy.

Na szczyt Giewontu można dojść jednym z trzech najpopularniejszych szlaków turystycznych: niebieskim, czerwonym i niebieskim. Warto przy tym pamiętać, że Giewont jest jednym z najczęściej obleganych szczytów.