Duszniki-Zdrój
fot. szlaki24.pl

Duszniki-Zdrój – piękno i zdrowie

Powiat kłodzki w województwie dolnośląskim to miejsce, do którego warto pojechać z wielu względów. Po pierwsze jest to miejsce niezmiernie ciekawe pod względem turystycznym. Znajdą tu coś dla siebie zarówno osoby lubiące wypoczynek aktywny, a więc piesze, rowerowe lub wodne wojaże, jak i wszyscy ci, którzy pasjonują cię zabytkową architekturą, kulturą, sztuką oraz historią. Po drugie jest to również miejsce o wyjątkowych walorach, które muszą wykorzystać wszyscy, których męczą dolegliwości zdrowotne. Na terenie samego powiatu kłodzkiego znajduje się kilka uzdrowisk, wykorzystujących niezwykłe, lecznicze właściwości źródlanych wód polanickich.

Jedną z takich uzdrowiskowych miejscowości są, niezmiernie popularne od wielu lat, Duszniki-Zdrój. Miejscowość ta położona jest w południowo – zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, w malowniczym miejscu nad rzeką Bystrzycą Dusznicką. Duszniki-Zdrój to miejscowość licząca sobie nie całe 6 tysięcy mieszkańców, jednakże w okresie letnim, kiedy przybywają tutaj rzesze turystów, mieszka tu prawie o jedną trzecią więcej osób.

Poza niezwykłymi walorami uzdrawiającymi w Dusznikach-Zdroju odbywa się wiele innego rodzaju wydarzeń o charakterze kulturalnym bądź sportowym, w których warto uczestniczyć. Najważniejszą tego typu imprezą jest odbywający się każdego roku w początku sierpnia festiwal chopinowski. Na terenie gminy znajduje się najważniejszy w kraju ośrodek biathlonowy, nazwany Jamrozowa Polana.

Będąc w Dusznikach-Zdroju warto poświęcić trochę czasu, aby zapoznać się z niezwykłościami przyrodniczymi pobliskich terenów. W pobliżu miasta znajduje się rezerwat o unikalnych walorach przyrodniczo – poznawczych. Jest to Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem. Można tu podziwiać roślinność, nieczęsto spotykaną na terenie Polski, typową dla tundry. Duszniki-Zdrój znajdują się w niewielkiej odległości od ciekawych szlaków turystycznych, dzięki czemu dla wielu turystów stanowią punkt wypadowy. Można stąd ruszyć na wycieczki po Górach Stołowych, na Szczeliniec Wielki, w Góry Bystrzyckie, Orlickie oraz do Rezerwatu Błędne Skały i Wambierzyc.

Warto również przejść się po samych Dusznikach-Zdroju i zapoznać się z architekturą oraz licznymi zabytkami znajdującymi się w miasteczku. Można tu obejrzeć renesansowy rynek, z typowym układem urbanistycznym oraz kamienicami z tego okresu. Warto zatrzymać się także przy renesansowo-barokowym kościele pw. Św. Piotra i Pawła.