Dolina Kościeliska jedna z najpiękniejszych tatrzańskich dolin

Jedną z najchętniej i najczęściej odwiedzanych tatrzańskich dolin jest przepiękna Dolina Kościeliska. Ma ona około 9 km długości, 35 km2 powierzchni, a obwód wynosi około 27 km. Jej odgałęzienia tworzą liczne mniejsze doliny, między innymi: Dolinę Miętusia, Dolinę Omanowa czy też Dolinę Pyszną, do której niestety nie prowadzi już żaden szlak turystyczny.

Na dnie Doliny Kościeliskiej płynie Kościeliski Potok, który nadaje całej dolinie niepowtarzalnego uroku. Na terenie wąwozu znajdują się trzy skalne bramy, zwane kolejno: Bramą Kantaka, Kraszewskiego oraz Raptawicką.

Wszystkich miłośników geografii zainteresuje z pewnością fakt, że południowa część doliny zbudowana jest ze skał krystalicznych, natomiast część dolna i środkowa utworzona została ze skał osadowych. Warto przy tym wspomnieć, że Dolina Kościeliska w dawnych czasach była ośrodkiem hutniczym, w którym wydobywano rudy żelaza i srebra. Wtedy też przez dolinę przebiegał szlak na Słowację, z którego korzystali głównie kupcy.

Dolinę można zwiedzać pieszo o każdej porze roku, a dodatkową atrakcją jest możliwość przejażdżki po niej dorożkami w lecie bądź saniami w zimie. Jeśli ktos wybierze pieszy tryb spędzania wolnego czasu, to koniecznie powinien wędrować zielonym szlakiem. Zobaczy wtedy m.in. Cudakową Polanę, na której jednocześnie może odpocząć rozkoszując się przepięknymi widokami, a przy odrobinie szczęścia napotkać górali wypasających owce. Kolejną atrakcją na trasie będzie zapewne Lodowe Źródło, z którego wypływa niezwykle czysta i bogata w jony wodorowęglanowe oraz wapniowe woda.

Dolina Kościeliska jest tak zachwycająca, że nie da się wymienić w paru słowach jej wszystkich zalet. Każdy, kto chociaż raz ją odwiedzi wróci tam ponownie, bo tak niepowtarzalnego krajobrazu nie znajdzie nigdzie. Wystarczy wspomnieć, że w Dolinie Kościeliska natchnienie literackie czerpali między innymi: Kazimierz Tetmajer oraz Stefan Żeromski.