fot.

Czyszczenie namiotu – proste wskazówki, które wydłużą żywotność sprzętu

O namiot warto zadbać w tym samym stopniu, co dbamy o buty górskie czy kurtkę przeciwdeszczową. Dzięki właściwej pielęgnacji wydłużymy jego żywotność i zapewnimy sobie wygodny nocleg nawet w czasie największego deszczu. Podstawowa czynność to oczywiście czyszczenie. Jak wyczyścić namiot, by go nie uszkodzić? Czy namiot można prać w pralce bez ryzyka uszkodzenia?

Zanim przystąpimy do czyszczenie namiotu

Można powiedzieć, że czyszczenie rozpoczyna się już na etapie zwijania namiotu i wkładania go do pokrowca. Zanim zaczniemy składać namiot, zwróćmy uwagę na kilka ważnych rzeczy. Przede wszystkim sprawdźmy dokładnie, czy nie zostały w środku drobne przedmioty, zwłaszcza w wewnętrznych kieszeniach. Czasem łatwo je przeoczyć, a mogą w czasie zwijania namiotu naruszyć strukturę materiału.

Kiedy zwijamy podłogę namiotu, upewnijmy się, że razem z nią nie zgarniamy niewielkich gałęzi, wilgotnych liści albo drobnych kamieni, które również mogą rozerwać materiał. Podłoże, na którym rozbijamy namiot, jest zazwyczaj wilgotne, więc warto także zadbać o przetarcie go suchą szmatką.

Dobrą praktyką jest zakup akcesoriów do namiotów takich jak np. płachta namiotowa, która pomoże nie tylko zadbać o stan podłogi, ale także znacząco przyspieszy cały proces składania oraz czyszczenia namiotu.

Idealna sytuacja to taka, kiedy namiot można złożyć, gdy jest dokładnie wysuszony, w praktyce jednak bywa to utrudnione. Często nie mamy czasu czy warunków, by dokładnie wyczyścić namiot przed złożeniem i musimy zwijać cały sprzęt np. w czasie deszczu. A mokry namiot będzie też cięższy do przenoszenia. Brak dostępu tlenu ponadto skutkuje rozwojem pleśni, którą ciężko usunąć. W takiej sytuacji konieczne jest wyciągnięcie namiotu z pokrowca od razu po powrocie do domu i rozwieszenie go w przewiewnym, suchym miejscu.

Sposób czyszczenia namiotu

Dzięki regularnemu czyszczeniu namiot posłuży dłużej i będzie funkcjonalny, a także pozwoli zachować większy komfort użytkowania podczas każdej wyprawy. Najszybsza opcja to po prostu wrzucenie namiotu do bębna pralki. Pytanie, czy namiot można prać w pralce? Większość producentów zaleca unikanie takich praktyk, gdyż zarówno sypialnia, jak i tropik są uszyte z delikatnych materiałów, które mogą w czasie prania mechanicznego ulec uszkodzeniu. Odradza się także używanie w czasie czyszczenia silnych detergentów. W takim razie pytanie, jak umyć namiot? Producenci zazwyczaj zalecają pranie ręczne z użyciem delikatnych środków. Jeśli nie mamy akurat takich pod ręką, to można także wykorzystać w tym celu zwykłe szare mydło. Jak wyczyścić namiot krok po kroku opisujemy poniżej.

Czyszczenie namiotu w 5 krokach

1. Ustaw namiot w suchym i przewiewnym miejscu.

2. Sprawdź, czy wszystkie kieszenie są puste.

3. Zwilż materiał zimną lub letnią wodą.

4. Dokładnie wyczyść całą powierzchnię zarówno sypialni, jak i tropiku, używając delikatnego środka czyszczącego albo szarego mydła rozpuszczonego w wodzie oraz gąbki lub szmatki.

5. Dokładnie spłucz materiał letnią albo zimną wodą.

Suszenie namiotu krok po kroku

Skoro czyszczenie namiotu mamy już za sobą, to w następnym etapie przychodzi czas na suszenie w odpowiednich warunkach. Promienie słoneczne mogą negatywnie wpłynąć na tkaninę, więc nie suszmy namiotu na otwartym terenie w czasie największych upałów. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie namiotu w zacienionym miejscu, a jeśli nie ma takiej możliwości to w garażu, na strychu czy w pokoju po wcześniejszym przetarciu podłogi suchą szmatką.

Jak zaimpregnować namiot

Impregnowanie to kolejny krok pozwalający wydłużyć żywotność namiotu. W ten sposób poprawimy znacząco oddychalność materiału, z którego jest wykonana sypialnia i odświeżymy wodoodporną membranę, którą pokryty jest topik. Specjalny preparat umożliwiający impregnację namiotu można kupić w sklepie turystycznym. Warto także przed impregnacją upewnić się, że materiał, który chcemy zakonserwować, jest suchy i czysty. Preparat w sprayu można nanieść na tkaninę z odległości 10-15 cm, jeśli natomiast nie ma w wyposażeniu aplikatora, to można wykorzystać pędzel, wałek lub miękką gąbkę. Po ukończeniu warto delikatnie zetrzeć nadmiar impregnatu suchą szmatką, a następnie pozostawić namiot do wyschnięcia.

Dodatkowo w czasie impregnacji dokonajmy przeglądu technicznego naszego sprzętu. Dokładnie czyszcząc i impregnując całą powierzchnię materiału, zauważymy każdą ewentualną usterkę. Przy okazji sprawdźmy działanie ząbków błyskawicznych. Jeśli wykazują opór, warto natrzeć każdy świeczką. W czasie czyszczenia trzeba też sprawdzić stan pałąków, by upewnić się, że konstrukcja będzie bezpieczna i stabilna i uniknąć niemiłego zaskoczenia w czasie deszczu i wichury.

Namioty idealne na każdą wyprawę

Jeśli jeszcze nie macie namiotu lub planujecie nabycie nowego, to koniecznie sprawdźcie nasz poradnik dotyczący zakupu namiotu. Tam wyjaśniamy, jaki namiot sprawdzi się na różne okoliczności. Bez względu jednak na to, czy wybór padnie na namiot biwakowy, czy namiot 2-osobowy, to pamiętajcie, aby dbać o stan swojego sprzętu outdoorowego. Dzięki temu posłuży dłużej i zapewni wygodę oraz ochronę w trakcie każdej wędrówki.