Jezioro Drawsko
fot. By Kapitel (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons

Czaplinek - Perełka Pojezierza Drawskiego

Lubiane i chętnie odwiedzane przez turystów Pojezierze Drawskie może pochwalić się prężnie rozwijającym się ośrodkiem turystyczno – wypoczynkowym. To Czaplinek, który dobrze znany jest wodniakom z całej Polski. Tu chętnie przybywają i żeglarze, i kajakarze. Nie brak tu jednak atrakcji i dla tych, którzy cenią sobie piękną architekturę i cenne zabytki. Ten gród założony przez templariuszy na pograniczu Wielkopolski i Pomorza może pochwalić się również wyjątkowo piękną okolicą. Drawski Park Krajobrazowy jest miejscem świetnie nadającym się na długie spacery. Wszystko to sprawia, że Czaplinek jako ośrodek turystyczny jest różnorodny i atrakcyjny dla wszystkich turystów.

Dawniej Czaplinek był najbardziej na północ wysuniętą częścią Wielkopolski. W 1290 roku tereny te otrzymali templariusze, którzy nad jeziorem Drawsko wznieśli swój zamek. Wokół zamku następnie rozwinęła się osada, będąca własnością templariuszy, a później ich następców – joannitów. W XVII i XVIII wieku Czaplinek stał się ważnym ośrodkiem sukienniczym. Przemysł wełniany odgrywał tu bardzo ważną rolę jeszcze w XIX stuleciu. Później rozwinął się tu niewielki przemysł oraz działalność usługowa. Dziś główną rolę w miejscowej gospodarce odgrywa turystyka. Nie brak tu szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i wodnych. Liczne są tu przystanie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Ośrodki wczasowe, kempingi i hotele – to wszystko służy turystom, którzy chętnie zaglądają w malownicze rejony Czaplinka.

Czaplinek jest miejscowością wypoczynkowym o niezwykłym klimacie. Wiele uroku ma tutejszy ryneczek, który powstał u stóp dawnego zamku templariuszy. Ciekawie prezentuje się stare miasto ze swą zabytkową, małomiasteczkową zabudową oraz regularną siatką ulic. Historię i kulturę Czaplinka można poznać bliżej podczas wizyty w Izbie Muzealnej. Warto odwiedzić również kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XIX wieku. Czaplinek może pochwalić się również fragmentami dawnych murów obronnych z XV stulecia oraz ciekawym kościółkiem Świętej Trójcy z XIV stulecia. Powstał on w w miejscu dawnego zamku templariuszy.
 
W okolicy Drawska na szczególną uwagę zasługuje park krajobrazowy oraz Stare Drawsko z runami zamku joannitów. Warto odwiedzić również rezerwat ornitologiczny „Jezioro Prosino”, który swymi bagnami i torfowiskami przyciąga liczne gatunki ptactwa. Można tu spotkać m.in. zimorodka oraz błotniaka stawowego. Na uwagę zasługują także dwa jeziora: Drawsko oraz Czaplino. Drawsko to raj dla żeglarzy i kajakarzy. Jezioro to należy również do najgłębszych jezior w Polsce – pod tym względem wyprzeda je tylko jezioro Hańcza. Nad jeziorem na spacerowiczów czeka piękna promenada oraz liczne pomosty i przystanie.