Coś dla miłośników wspinaczki: czym kierować się przy wyborze uprzęży wspinaczkowej?
fot.

Coś dla miłośników wspinaczki: czym kierować się przy wyborze uprzęży wspinaczkowej?

Każdy, kto pasjonuje się wspinaczką, wie, jak duże znaczenie odgrywają dobrej jakości sprzęt oraz akcesoria wspinaczkowe. Odpowiednie parametry, wytrzymała konstrukcja i praktyczne rozwiązania – wszystko to ma wpływ na jakość uprawianej przez nas aktywności. Jak wybrać odpowiednią uprząż wspinaczkową dla siebie? Jej rodzaj zależeć będzie zarówno od rodzaju preferowanej wspinaczki, jak i stopnia zaawansowania naszych umiejętności oraz indywidualnych oczekiwań. W przypadku, gdy chcemy uprawiać różne formy tego sportu, musimy się jednak liczyć z tym, że potrzebna nam będzie więcej niż jedna uprząż wspinaczkowa.

Podstawa bezpiecznej i komfortowej wspinaczki

Sprzęt i akcesoria do wspinaczki powinny łączyć w sobie trwałość, wygodę oraz – przede wszystkim – bezpieczeństwo. Kluczowy jest wybór takiego modelu, który perfekcyjnie wpisze się w nasze potrzeby wspinaczkowe i będzie dopasowany do naszego rozmiaru. W sklepie internetowym E-horyzont można znaleźć produkty od najbardziej znanych marek, które od lat specjalizują się w produkcji uprzęży wspinaczkowych i sprzętu wspinaczkowego. Oferowany sprzęt do wspinaczki występuje w wielu rozmiarach i modelach, dzięki czemu z łatwością wybierzemy taki, który odpowiada naszym potrzebom. Producenci zadbali także o stworzenie specjalnych modeli uprzęży wspinaczkowej dla panów i pań oraz najmłodszych. Część akcesoriów ma również opcję regulacji. Wszystkim, którzy cenią sobie komfort i wysoką jakość akcesoriów wspinaczkowych, z pewnością przypadną do gustu modele takich marek, jak Black Diamond, Camp czy Stubai.

 

Uprząż wspinaczkowa dla dorosłych

Profesjonalne uprzęże wspinaczkowe dla dorosłych wykonane są z bardzo wytrzymałego materiału, który jest odporny na ścieranie. Zazwyczaj posiadają regulację umożliwiającą dostosowanie do naszych indywidualnych potrzeb. Po każdej stronie uprzęży powinna znajdować się miękka wyściółka, która będzie ułatwiała użytkowanie. Stosowany przez niektórych producentów system Dual Core XP Construction zapewnia komfort i oddychalność materiału. Ponadto, w przypadku profesjonalnych modeli uprzęży wspinaczkowych, możemy liczyć na dodatkowe udogodnienia, które ułatwią wspinaczkę i uczynią ją bardziej komfortową:

  • podwójna klamra regulacyjna w pasie;
  • w pełni regulowane nogawki, które umożliwią szybkie i łatwe dopasowanie uprzęży do naszej sylwetki;
  • dodatkowe szpejarki;
  • praktyczny pokrowiec.

Jeśli jesteśmy doświadczonymi wspinaczami i zakup swojej pierwszej uprzęży wspinaczkowej mamy już dawno za sobą, to nie zapominajmy, że należy ją wymieniać nie rzadziej niż co 10 lat. Bez względu na te zalecenia warto regularnie sprawdzać stan naszego sprzętu i w razie jakichkolwiek wątpliwości wymieniać go na nowy.

 

Uprząż wspinaczkowa dla dzieci

Do wyboru uprzęży wspinaczkowej dla dziecka powinniśmy podejść ze szczególną uwagą i ostrożnością. Odpowiednich modeli szukajmy tylko w renomowanych sklepach ze sprzętem turystycznym, które oferują atestowane i w pełni bezpieczne produkty.

Przy wyborze uprzęży wspinaczkowej dla naszej pociechy zwróćmy uwagę na to, aby zapewniała jej nie tylko bezpieczeństwo, lecz także maksymalny komfort. Renomowani producenci sprzętu wspinaczkowego oferują nam uprzęże, których konstrukcja została oparta na rozwiązaniach pochodzących ze sprawdzonych modeli dla dorosłych. Regulowana konstrukcja takich uprzęży wspinaczkowych dla dzieci pozwoli na perfekcyjne dopasowanie jej do sylwetki dziecka.

Czym dodatkowo kierować się przy zakupie? Zwróćmy uwagę na udogodnienia sprzętowe, do których należy:

  • regulowany pas i taśmy udowe;
  • pas wykonany w technologii Dual Core, składającej się z zewnętrznej, zbudowanej z dwóch pasów warstwy nośnej oraz wewnętrznej warstwy wyściełającej, która gwarantuje wysoki komfort;
  • zastosowanie w pętlach udowych odpowiedniej regulacji, która umożliwia błyskawiczne dopasowanie ich do nóg dziecka.

Jeśli szukasz uprzęży wspinaczkowych dla dorosłych lub dzieci, zajrzyj do sklepu internetowego ze sprzętem turystycznym E-horyzont! Znajdziesz tu szeroki wybór sprzętu do wspinaczki i akcesoriów wspinaczkowych!