Plaża, wydmy - Wybrzeże Bałtyku o zachodzie słońca
fot. Marcin Krzyzak/Shutterstock

Co się kryje w Zalewie Wiślanym?

Zalew Wiślany jest zbiornikiem wodnym powstałym poprzez zamknięcie wód Morza Bałtyckiego przez Mierzeję Wiślaną. Zalew Wiślany posiada więc wody słone, pochodzące z Bałtyku. Zalew jest dużym zbiornikiem o powierzchni 838 kilometrów kwadratowych, do Polski należy jednak zaledwie 328 kilometrów kwadratowych tego terenu. Reszta wód należy do Rosji i ta część zalewu nazywana została Zalewem Kaliningradzkim. Granica naszych państw przechodzi ukośnie do podłużnej osi zalewu. Zalew Wiślany posiada połączenie z Zatoką Gdańską przez cieśninę nazwaną Cieśniną Pilawską.

Zalew Wiślany, ze względu na swoje niezwykłe położenie oraz charakter słonowodny, jest niebywale ciekawym miejscem, przede wszystkim ze względu na walory przyrodnicze. Do zalewu wpływa kilka rzek, które dostarczają wód słodkich do tego zbiornika. Największa z tych rzek znajduje się po stronie Rosyjskiej i nazywa się Pregoła. Ta rzeka jest dostarczycielem 62 procent wody słodkiej w Zalewie Wiślanym. Po polskiej stronie do zalewu wpływają Pasłęka, Elbląg i Nogat.

Dzięki takiemu wyjątkowemu zmieszaniu wód słonych pochodzących z Zatoki Gdańskiej, a właściwie Morza Bałtyckiego oraz wód słodkich z rzek, Zalew Wiślany jest miejscem zamieszkania wielu ciekawych gatunków zwierząt, które nie mogłyby znaleźć tak znakomitych warunków rozwoju nigdzie indziej. Jest to przede wszystkim kilkadziesiąt gatunków ryb. Najwięcej występuje tutaj węgorzy, sandaczy, okoni, leszczy, płotek, a okresowo śledzi. Zalew Wiślany to również znakomite miejsce do zamieszkania dla ptactwa wodnego oraz błotnego. Zalew jest więc znakomitym miejscem obserwacji wielu gatunków zwierząt, szczególnie wodnych i błotnych. Z takiej okazji nie mogą nie skorzystać miłośnicy przyrody i odpoczywania w bliskości z naturą.

Okolice Zalewu Wiślanego są również znakomicie przygotowane do przyjęcia gości, chętnych zapoznania się bliżej z nieprzeciętną urodą tych miejsc. Nad zalewem powstały liczne porty, które świadczą różnorodne usługi turystyczne. Można tutaj przepłynąć statkiem pasażerskim, z którego również podziwiać można piękno natury Zalewu Wiślanego. Miejscowości ulokowane nad zalewem to najczęściej osady rybackie, które jednocześnie stały się niezmiernie otwarte na przybycie nowych turystów. Z Zalewu Wiślanego korzystają równie często miłośnicy sportów wodnych, w lato uprawia się tutaj windsurfing, w zimę natomiast sporty bojerowe.