Bory Tucholskie pod ochroną - Park Narodowy Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie jest jednym z 23 miejsc wyróżnionych w Polsce mianem Panku Narodowego. Siedzibą Parku jest miejscowość Charzykowy, znajdująca się w odległości 3km od Chojnic. Park został utworzony 14 maja 1996 roku i ma za zadanie chronić niezwykłe walory przyrodnicze Borów Tucholskich oraz w bezpieczny sposób udostępniać te tereny turystom.

Bory Tucholskie to miejsce o niespotykanej urodzie. Przybyszów zachwyca nie odkrytą jeszcze przez człowieka dziką przyrodą. Turystów zaskakuje również ogromna różnorodność fauny i flory, na którą natknąć się można w jednym miejscu. Największa część Parku zarośnięta jest przez bory sosnowe. Wśród bujnie rozwiniętych sosen odnaleźć można gdzieniegdzie skupiska cisów. Terytorium Parku Narodowego różnorodności dodaje również sieć wodna. Na terenie Parku znajdują się dwie malownicze doliny rzek przepływających przez ten teren, a więc Brdy oraz Wdy. Koryto Brdy, bardzo nieregularne i dzikie, stanowi jeden z najwspanialszych w całej Europie szlak kajakowy. Równie przyjemnie można spędzać czas także nad jeziorami.

Park Narodowy Bory Tucholskie chroni niezwykłe zjawiska przyrodnicze związane z fauną i florą. Takimi miejscami są np. obszary torfowiskowe, a także niewielkie, leśne jeziorka przepięknie porośnięte liliami wodnymi. Nietypowym zjawiskiem występujących na jeziorach Borów Tucholskich jest tworzenie się tak zwanych sucharów. Są to poruszane przez wiatr, pływające po wodzie wyspy utworzone przez kożuchy z torfowców i bagna zwyczajowego.

Miejscem, z którego najchętniej korzystają żeglarze, rybacy oraz miłośnicy wszelkiego rodzaju sportów wodnych, jest jezioro Charzykowskie. Jest to jedno z najbardziej urokliwych jezior w Borach Tucholskich. Dopiero od kilku lat jego wschodni brzeg należy do terytorium Parku Narodowego. Miejsce to związane jest pod względem historycznym z żeglarstwem polskim. Właśnie w tym miejscu w 1920 roku pierwszy raz w historii Polski pływano żaglówkami. Po dwóch latach od tego wydarzenia w pobliskich Chojnicach powstał pierwszy w Polsce klub dla żeglarzy.