Bory Tucholskie

Bory Tucholskie położone są w dorzeczu rzek Brdy i Wdy, pewna część obszaru znajduje się w jurysdykcji Parku Narodowego Borów Tucholskich założonego w 1996 roku. Tereny te są bardzo atrakcyjne turystycznie ze względu na dużą powierzchnię lasów stanowiących naturalne płuca okolicznych miejscowości. Okolica zamieszkana jest głównie przez Kociewiaków oraz w mniejszym stopniu przez Borowiaków Tucholskich. W Borach Tucholskich znajduje się 900 jezior z czego około 40 ma powierzchnię większą niż 1 km2. Na uwagę zasługuje jezioro Wdzydze z uwagi na wyspy (Ostrów Wielki jest zamieszkany). Wdzydzki Park Krajobrazowy swoim zasięgiem obejmuje wspomniane już wyżej jezioro oraz kilka pomniejszych akwenów wodnych. Krajobrazy są tutaj bardzo piękne - jeziora otoczone ze wszystkich stron lasami zafascynują niejednego turystę. Wda jest bardzo interesującą rzeką ze względu na spływy kajakowe, w których można tu uczestniczyć. Nizinne położenie rzeki sprawia, że jest ją nieco łatwiej pokonać niż górskie potoki. Zalesione brzegi, miejscami wąskie albo szerokie koryto, czy przełomy sprawiają, że wybiera się tutaj wielu amatorów przygód. Między końcem stycznia, a początkiem lutego odbywa się tutaj Ogólnopolski Zimowy Spływ Kajakowy. Rzeka bywa też nazywana Czarną Wodą - wiąże się to prawdopodobnie z kolorem, który kiedyś miała rzeka.

Park Narodowy Bory Tucholskie powstał w 1996 roku i jest jednym z najmłodszych parków w naszym kraju. Niegdyś na obszarze należącym do parku spotkać można było niedźwiedzie i tury, obecnie można spotkać sokoły wędrowne, głuszce, czaple siwe, czy bociany czarne. Bory Tucholskie to oczywiście lasy, w których większość stanowią sosny, lecz spotkać możemy także buki, graby i dęby. W okolicach tych zajmowano się bartnictwem, którego tradycje zaczynają powracać do naszego kraju.

Tucholski Park Krajobrazowy powstał w 1985 roku w miejscu gdzie Brda posiada liczne meandry oraz przełomy. W obszarze parku istnieje duża liczba rezerwatów, jednym z nich jest rezerwat przyrody Cisy nad Czerską Strugą. Miejsce to warto odwiedzić ze względu na największe skupisko cisów w Polsce. Rezerwat przyrody Jeziorka Kozie są godne odwiedzenia ze względu na liczne tutejsze torfowiska. Na krawędzi jednego z jezior zbudowana została kładka z której turyści mają bardzo dobry punkt widokowy na krajobrazy i roślinność.