Bieszczadzkie połoniny
fot. szlaki24.pl

Bieszczadzkie połoniny pomogą zrozumieć istotę gór

Bieszczady są jedynym pasmem górskim o tak ukształtowanych pasach roślinności. Góry, wśród których zazwyczaj zdarza nam się przebywać wyglądają zwykle nieco inaczej. Bez wątpienia jest to zaleta rejonu bieszczadzkiego, która przyciąga w to miejsce wielu turystów chętnych do pieszych, konnych lub rowerowych wycieczek.

W Bieszczadach wyróżnia się trzy piętra roślinności. Dzięki wiedzy na temat tego prostego podziału, przebywając na tym przepięknym przyrodniczo terenie z pewnością zauważymy dużo więcej ciekawych okazów roślin oraz zwierząt. Do około 700 metrów n.p.m. znajdują się doliny, a więc pasmo pogórzy. Wyżej znajduje się piętro rygla dolnego, które można podziwiać aż do 1500 metra n.p.m. Najwyższa część gór to łąki wysokogórskie czyli połoniny. Całą tę najwyższą część Bieszczadów polskich dzieli się na Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską oraz teren najwyższego szczytu po polskiej stronie Bieszczadów - Tarnicy.

Połonina Wetlińska to miejsce bardzo często odwiedzane przez masy turystów. Zarówno w okresie letnim jak i zimowym jest to miejsce wyjątkowo urokliwe, znakomite na długie wędrówki na łonie przyrody. Najczęściej przemierzanym szlakiem na Połoninie Wetlińskiej jest szlak żółty, przygotowany dla turystów żądnych wyjątkowych wrażeń. Szlak ten jest także najkrótszą drogą na szczyt Tarnicy. Znakomicie przygotowany na przyjęcie turystów, sprawia, że wielu z nich bardzo chętnie wraca tu jeszcze lub poleca o miejsce swoim znajomym. Trasa jest bardzo dobrze oznaczona, na początku szlaku znajduje się parking oraz punkt zaopatrzeniowy. Na żółtym szlaku Połoniny Wetlińskiej znajduje się także schronisko nazwane „Chatka Puchatka”. Trasa ciągnie się serpentynami pomiędzy Wetliną a Berehami Górnymi. Widoki jakie można zobaczyć przemierzając szlak zapierają dech w piersiach. Znakomicie widoczna jest, sąsiadująca z Połoniną Wetlińską, Połonina Caryńska oraz okoliczne miejscowości. Przez grzbiet Połoniny Wetlińskiej przebiega także szlak czerwony, którym dalej można udać się, przez Połoninę Caryńską, miejscowość Ustrzyki Górne na Tarnicę.

Równie malownicza i zachęcająca do odwiedzenia jest także Połonina Caryńska. Jest ona znacznie wyższa od Wetlińskiej, do tego posiada cztery szczyty, z których trzy znajdują się na wyznaczonych górskich szlakach. Najwyższy szczyt ma wysokość 1245 metrów n.p.m. Poprzez poszczególne grzbiety połoniny przebiega Główny Szlak Beskidzki. Natomiast od Przełęczy Wyżniańskiej biegnie szlak zielony. Na Połoninie Caryńskiej zorganizowany została także jedna ze ścieżek edukacyjnych, ścieżka przyrodnicza "Buk". Dzięki dokładnym opisom występujących na tym terenie poszczególnych gatunków zwierząt i roślin turyści z przyjemnością będą chłonąć wiedzę teoretyczną na temat bogactwa fauny i flory Bieszczadów. Wzgórza Połoniny Caryńskiej są znakomitym miejscem obserwacyjnym, zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Zaśnieżone wzgórza oraz oddalone domy niewielkich miejscowości górskich tworzą niepowtarzalnej urody obraz, godny ujrzenia.