Bieszczadzki Park Narodowy dba o naturalne środowisko Bieszczad
W górnych partiach polskiej części regionu bieszczadzkiego znajduje się Bieszczadzki Park Narodowy. Stworzony został dla ochrony wyjątkowych walorów przyrodniczych jakie można spotkać tylko we Wschodnich Karpatach. Ochrona przyrody w tym bogatym w różnorodną faunę i florę miejscu ma także zachować niezmienione warunki przyrodnicze dla turystów, którzy często odwiedzają Bieszczady. Oferta jaka proponowana jest przyjezdnym pozostaje bardzo szeroka i zachęca spore ilości turystów do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca. Przebywając w Parku Narodowym turyści muszą jednak dostosować się do panującego tam regulaminu. Dzięki temu wszyscy przyczyniają się do zachowania walorów przyrody w jak najlepszym stanie.
Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego stworzona została sieć szlaków turystycznych, której długość wynosi ponad 130 kilometrów. Szlaki te można również przebywać konno. Niektóre trasy, wytyczone na terenie Parku Narodowego, przystosowane są do przemierzania ich na rowerach. Spacerując po nich poznać można wszystkie walory przyrodnicze Bieszczad. Z bliska zetknąć się można z przepiękną przyrodą, która kryje w sobie fragmenty pierwotnych lasów karpackich, roślinność wysokogórską, gatunki zwierząt drapieżnych, około 150 gatunków ptaków, setki grzybów, owadów, mchów. Cała ta różnorodność tworzy spójny krajobraz oraz wyjątkową atmosferę bieszczadzkich wędrówek.
Na terenie Parku Narodowego można rozbić namiot na jednym z pól namiotowych. Znajdują się one w malowniczo położonych, niewielkich miejscowościach: Bereżkach i Berehach Górnych. Niedaleko miejsc początkowych szlaków i przyrodniczych ścieżek znajdują się parkingi. Turyści odwiedzając Bieszczadzki Park Narodowy mają możliwość zapoznania się z pewnymi treściami merytorycznymi dotyczącymi fauny i flory oraz historii Parku. Specjalnie przygotowane, za pomocą tablic opisowych, ścieżki przyrodnicze oraz historyczno-przyrodnicze zapewnią ciekawe wycieczki zarówno dla osób dorosłych jaki i dzieci. Jest to także jedna z działalności edukacyjnych prowadzonych przez Park.
Równie urokliwym miejscem jest Bieszczadzki Park Narodowy w okresie zimowym. Decydując się na odwiedziny Bieszczad zimą musimy zachować szczególną ostrożność. Zaśnieżone szlaki górskie mogą być niebezpieczne, zarówno, gdy śnieg jest sypki i zapadający się, jak i twardy i zmrożony.
Zimą szczyty górskie w Bieszczadach, zasypane pokrywą śnieżną, tworzą wyjątkowo piękne krajobrazy. Oglądać można wtedy szczyty znajdujące się również po stronie ukraińskiej, takie jak Pikuj, Ostra Hora, Połonina Równa. Z niektórych miejsc można dostrzec nawet oddalone Tatry. Park Narodowy oferuje także wędrówki górskie na nartach. W zależności od chęci i wytrzymałości turystów można wybrać trasy jednodniowe, dwudniowe oraz dłuższe. Górne partie Bieszczadzkich gór charakteryzujące się rozległymi łąkami, połoninami, znakomicie nadają się na narciarskie wyprawy.