Bieszczady
fot. szlaki24.pl

Bieszczady najpopularniejsze miejscowości turystyczne

Najważniejszym miastem regionu bieszczadzkiego jest Sanok. Miasto to znajduje się na skraju Pogórza i Dołów Jasielsko – Sanockich. Według przeprowadzonych na tym terenie badań archeologicznych gród istniał tu już w IX wieku. Sanok ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych różnego rodzaju. Miłośników historii najstarszej zaciekawi zespół grodzisk w Trenczy, w pobliżu miasta. Wartym zobaczenia jest niewątpliwie Zamek Kazimierzowski, który został przebudowany w XVI wieku. W dzisiejszym czasie w miejscu tym znajduje się Muzeum Historyczne. Do jego zbiorów zaliczyć można również unikalną w skali światowej kolekcję ikon, pochodzących z XV i XVI wieku oraz galerię obrazów Z. Beksińskiego. Warto zobaczyć również kościół Franciszkanów pochodzący z lat 1632 – 1640, jak również cerkiew z 1784 roku, obecnie pełniącą funkcję katedralnej cerkwi prawosławnej. Od 1966 roku Sanok może również poszczycić się posiadaniem Muzeum Budownictwa Ludowego. Zwiedzając je turyści zapoznać się mogą z prawie setką zabytków zaliczanych do architektury Wolinian, Pogórzan, Łemków i Bojków.

Wśród rozproszonych po całym terenie pasma gór Bieszczadów odnaleźć można prawdziwe perełki architektoniczne. Warto zatrzymać się na przykład przy niezmiernie ciekawych budowlach sakralnych. W Biznem znajduje się malowniczo położony kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, zbudowany około połowy XV wieku. Jest to świątynia jednonawowa, z izbicową wieżą oraz licznymi detalami architektonicznymi, przywołującymi na myśl styl gotycki. We wnętrzu obejrzeć można polichromie z XVI i XVII wieku oraz ołtarze i sprzęty ceremonialne z XVII i XVIII wieku.

Miasteczko Lesko stanowi, można powiedzieć, wrota do Bieszczad oraz, przykuwającego uwagę równie wielu turystów, Zalewu Solińskiego. Miejscowość ta od wielu lat stanowi wielkie centrum sportów wodnych. Zabytki jakie można tu obejrzeć są w większej części wynikiem lokowania miasta w połowie XV wieku przez Kmitów. Do głównych atrakcji Leska zaliczyć należy zamek z XVI wieku, a także przepiękną, prawosławną synagogę, pochodzącą z przełomu XVI i XVII wieku. Wartym zobaczenia jest również kirkut, z najstarszym nagrobkiem pochodzącym z 1548 roku.

Bieszczadzka miejscowość Haczów równie miło ugości przybywających do niej turystów. Najważniejszym zabytkiem tego miejsca jest Kościół Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Michała Archanioła. Jest to największa i najstarsza na świecie świątynia drewniana o konstrukcji zrębowej.