Gród w Biskupinie
fot. fot. Doin Oakenhelm/shutterstock.com

Atrakcje turystyczne Wielkopolski

Kolebka Polski i jej dawny spichlerz, kraina, na terenie której narodziło się Państwo Polskie. Wielkopolska jest jedną z najważniejszych krain historycznych w naszym kraju. Do dziś zachowało się tu wiele cennych zabytków, przy czym wiele z nich związanych jest z początkowym okresem rozwoju państwowości polskiej. Liczne dwory i pałace to z pewnością duża atrakcja, jednak największym zainteresowaniem turystów cieszą się zabytki pochodzące z okresu wczesnego średniowiecza.

Szlak Piastowski

Te najważniejsze łączy ze sobą jedne z najciekawszych szlaków tematycznych w Polsce – Szlak Piastowski. Z geograficznych jednostek wchodzących w skład historycznej Wielkopolski na szczególną uwagę zasługują Pojezierze Wielkopolskie przecięte malowniczym Poznańskim Przełomem Warty oraz Pradolina Warciańsko – Odrzańska, w której krajobrazie również bardzo często pojawiają się jeziora.

Wielkopolski Park Narodowy

Najcenniejsze przyrodniczo fragmenty Wielkopolski są chronione dzięki funkcjonowaniu Wielkopolskiego Parku Narodowego. Jak przystało na park znajdujący się na typowo polodowcowym terenie, na jego obszarze liczne są długie, za to dość wąskie jeziora rynnowe. Wielkie obszary Wielkopolski zostały objęte inną formą ochrony i funkcjonują jako parki krajobrazowe. To m.in. Puszcza Zielonka oraz Rogaliński Park Krajobrazowy. Dla Wielkopolski, dla jej krajobrazu, bardzo charakterystyczne są rozległe pola rzepaku. Wielu mieszkańców tego regionu zajmuje się rolnictwem, zaś w większych miastach rozwija się przemysł. Nie dziwi nikogo fakt, że Wielkopolska należy pod względem gospodarczym do najlepiej rozwiniętych regionów Polski. Chętnie inwestują tu przedsiębiorcy z zagranicy. Warto podkreślić, że w regionie tym bardzo dużą rolę odgrywa turystyka oraz związane z nią usługi. Liczne walory krajobrazowe i krajoznawcze sprawiają, że Wielkopolska jest chętnie odwiedzana przez turystów. Liczne jeziora sprzyjają turystyce wypoczynkowej, prężnie rozwija się coraz modniejsza w ostatnich latach turystyka konna. Prawdziwym przebojem turystycznym na terenie Wielkopolski jest Szlak Piastowski. Dzięki niemu turyści mogą odwiedzić wszystkie najważniejsze miejsca, które są związane z początkami państwowości polskiej. Ostrów Tumski i Poznań to pierwszy ważny punkt tego szlaku. Na tym szlaku znajduje się również Strzelno, gród w Biskupinie oraz Ostrów Lednicki.

Inne atrakcje turystyczne Wielkopolski

Z pewnością warto złożyć wizytę w skansenie w Osieku nad Notecią. To można zobaczyć ciekawą kolekcję wiatraków. Piękne są również wielkopolskie dwory i pałace, które można zobaczyć m.in. w Kórniku oraz Rogalinie.