Bieszczady
fot. szlaki24.pl

Atrakcje turystyczne w Bieszczadach

Nazwa Bieszczady odnosi się do części Beskidu Wschodniego, leżącego na terytorium trzech państw: Polski, Ukrainy i Słowacji. Utworzone są przez położone równolegle względem siebie grzbiety kolejnych gór. Przyrodniczo Bieszczady wyróżniają się przede wszystkim ze względu na nietypowe położenie i podział poszczególnych pięter roślinności. Ponad, najszerszym, reglem dolnym znajduje się tutaj pas zarośli olszy zielonej, jarzębiny oraz buczyny karłowatej. Jeszcze wyżej, zamiast tradycyjnego pasa górnego porośniętego kosodrzewiną, znajdują się pełne uroku rozległe łąki, zwane połoninami.

Przyroda tego wyjątkowo atrakcyjnego regionu Polski chroniona jest przez działalność Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Inną formą ochrony roślinności oraz zamieszkujących Bieszczady gatunków zwierząt są rezerwaty przyrody, równie interesujące i warte zobaczenia. Należą do nich między innymi: ostoja rysia na zboczach Wielkiej Rawki, torfowisko Wołowate oraz las bukowo-jaworowy Wetlina.

Warto wybrać się w Bieszczady również z powodu innych ciekawych miejsc, związanych z obecnością na tych terenach człowieka. Najważniejszym ośrodkiem miejskim Bieszczadód jest Sanok. Miasto to leży na pograniczu Pogórza i Dołów Jasielsko-Sanockich. Jego historia sięga aż IX wieku, co sprawia, że jest to miejsce niezmiernie interesujące dla miłośników historii, architektury oraz sztuki. Najważniejszym zabytkiem Sanoka jest zamek Kazimierzowski, przebudowany w XVI wieku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historyczne, w którym można zobaczyć unikalną kolekcję XV i XV-wiecznych ikon.

Bieszczady są miejscem wyjątkowej kultury ludowej, której objawy znaleźć można niemal na każdym kroku. Wędrując górskimi szlakami nierzadko napotkamy na ślady dawnych osad i wsi, zniszczonych po przymusowym wysiedleniu tutejszych mieszkańców. W Sanoku znajduje się natomiast Muzeum Budownictwa Ludowego, w którym zgromadzono ponad 100 zabytków architektury Wolinian, Bojków, Łemków i Pogórzan. Mniejsze skanseny, również poświęcające swą działalność ludowej kulturze mieszkańców Bieszczadów, znajdują się w Kolbuszowej i Markowej.

W wielu miejscach napotkać można na przepiękne budowle sakralne. Świątynie prawosławne zwiedzić można odwiedzając takie miejscowości jak: Czerteż, Komańcza, Równia i Ulucz. Zabytkowe kościoły rzymsko-katolickie znajdują się w Bliznem, Haczowie, Domaradzu oraz Humniskach.